Як відповідально використовувати штучний інтелект: розроблені рекомендації для медіа

24.01.2024

Мінцифра разом із МКІП, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та профільними експертами розробили рекомендації з відповідального використання штучного інтелекту (ШІ) в медіа. Мета — ознайомити українських журналістів з актуальними міжнародними практиками у цій сфері.

Серед головних принципів — прозорість використання систем ШІ, чітке розмежування авторського та згенерованого нейромережею контенту, пріоритет людського фактору при створенні матеріалів, а також роль саморегуляції медіа при взаємодії з цією технологією.

«Штучний інтелект активно використовується для створення контенту в промислових масштабах, включаючи сферу медіа. Проте стандарти взаємодії з нейромережами ще не повністю визначені. Тому ми розробили рекомендації, які пояснюють, як медіа повинні співпрацювати з системами штучного інтелекту, щоб уникнути ризиків, пов’язаних із ШІ, і запобігти фінансовим та репутаційним збиткам. Від поширення фейків та дезінформації до дискримінації та соціального ранжування. Ми хочемо, аби українські медіа розуміли, що AI — це все ж інструмент у руках людини. Великою мірою він не ідеальний, тому потрібно відповідально використовувати його в роботі. Як саме — відповіді у документі», — зазначив Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Документ містить чітку інструкцію з порадами, на що саме медіа варто звертати увагу при виборі системи ШІ для роботи, а також як оцінити на етичність і правдивість контент, згенерований штучним інтелектом.

«Медіа приділяють багато уваги штучному інтелекту, багато хто використовує можливості систем ШІ у своїй роботі. Але як будь-який інструмент, це може використовуватися не тільки на користь суспільства. Ми вже були свідками створення відеоматеріалів, які мали очевидну маніпулятивну мету – ввести в оману недосвідченого споживача інформації. Звісно, ми вітаємо поширення нових технологій, але прагнемо, щоб вони були помічними в роботі, а не генераторами вигаданих інформацій та відео або засобами просування шкідливого контенту. Має бути безпека використання будь-яких технологій для усього суспільства, зрозумілі правила їх застосування, адже від цього залежить захищеність інформаційного простору в країні», – сказала голова Національної ради Ольга Герасим’юк.

Рекомендації з відповідального використання штучного інтелекту у медіа є частиною реалізації дорожньої карти регулювання ШІ в Україні. Документ передбачає, що держава дасть бізнесу практичні поради, як підготуватися до майбутнього регулювання у сфері AI, і лише після цього буде ухвалено національне законодавство.

Документ розробляла команда Мінцифри у співпраці з Експертним комітетом з розвитку сфери ШІ в Україні при Мінцифрі та представниками профільних громадських організацій і державних органів. Зокрема, до формування рекомендацій долучилися Міністерство культури та інформаційної політики, Національна рада з питань телебачення та радіомовлення, ГО «Цифролаба» і Центр демократії та верховенства права.