Як сьогодні готують студентів-журналістів і чим вони цікавляться. – Члени медіарегулятора відвідали Сумський державний університет

28.04.2023

27 квітня у рамках перебування на Сумщині представники Національної ради на чолі з головою регуляторного органу Ольгою Герасим’юк відвідали Сумський державний університет. До складу делегації увійшли члени Національної ради Олена Ніцко і Олександр Бурмагін та представниця регулятора в Сумській області Лариса Якубенко. Вони зустрілися зі студентами-журналістами та поспілкувалися з ними про професію медійника у воєнний час і розвиток медіасфери в Україні.

Члени Національної ради цікавилися особливостями підготовки студентів-медійників у прикордонному регіоні, тож під час візиту вони провели зустріч із викладачами і студентами кафедри журналістики та філології. На ній розглянули питання про діяльність медійників у воєнний час, дотримання етичного кодексу журналіста, а також особливості нового Закону України «Про медіа».

Члени Національної ради цікавилися особливостями підготовки студентів-медійників у прикордонному регіоні, тож під час візиту вони провели зустріч із викладачами і студентами кафедри журналістики та філології. На ній розглянули питання про діяльність медійників у воєнний час, дотримання етичного кодексу журналіста, а також особливості нового Закону України «Про медіа».

«Випускників журфаків не готували до роботи воєнними журналістами, і до війни ніхто з них не планував, що прийдеться це робити, але сьогодні журналісти – бійці інформаційного фронту», – наголосила Ольга Герасим’юк. – Наші журналісти перебувають у російському полоні, є багато викрадених, є зниклі, ми фіксуємо багато втрат, які, на жаль, зростають. За рік повномасштабної війни кількість загиблих в Україні журналістів наближена до загальної кількості вбитих минулого року журналістів у всьому світі. Тож професія журналіста вважається однією з небезпечних».

Про зміни, які запроваджує у медіасфері Закон України «Про медіа», та вимоги, які він ставить перед медіаспільнотою, розповів Олександр Бурмагін. Він входив до складу робочої групи, яка працювала над розробкою цього Закону. «Закон гармонізував наше законодавство, щоб наші медіа відповідали вимогам суспільства та європейським стандартам», – сказав Олександр Бурмагін.

Член Національної ради також підкреслив, що вперше в Законі «Про медіа» прописана норма щодо зобов’язання журналістів дотримуватися кодексу журналістської етики. Олександр Бурмагін звернув увагу майбутніх журналістів на те, що в європейському медійному просторі дуже дієвим є само- і співрегулювання. Там недотримання стандартів журналістської етики веде до серйозних репутаційних ризиків, а втрата репутації є значним і небажаним покаранням.  

На важливості мати навички критичного мислення і бути медіаграмотним під час обговорення наголосила відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко. Вона розказала студентам про напрацьовану Національною радою доказову базу про факти злочинів країни-агресора, яку регулятор передає правоохоронним органам.

«У Росії немає медіа, у них – засоби, адже те, що відбувається у їхніх ефірах, – це злочини», – наголосила голова Національної ради Ольга Герасим’юк.

«Національна рада має потужний моніторинговий центр, фахівці якого здійснюють цілодобовий моніторинг російських телеканалів. Уже зібрано 3 томи (2000 сторінок) транскрибованої інформації, яка передається в Генеральну прокуратуру, СБУ для подальшого  використання у міжнародному трибуналі для судів над російськими злочинцями», – розповіла Олена Ніцко.

Зі свого боку студенти цікавились тим, які мають відбутися трансформації в українській журналістиці, аби вона відповідала європейським нормам; як вплине новий Закон «Про медіа» на роботу спортивних ресурсів; чи часто вдається притягнути журналістів до відповідальності за порушення кодексу журналістської етики; чи регулюються новим Законом «Про медіа» соціальні мережі і телеграм-канали тощо.

Після зустрічі зі студентами й викладачами представники Національної ради відвідали кафедру журналістики та філології СумДУ, ознайомились із матеріально-технічною базою, де здійснюється підготовка майбутніх медійників, поспілкувалися з ректором університету Василем Карпушею і завідувачем кафедри журналістики Володимиром Садівничим.

Василь Карпуша зауважив, що університет тісно співпрацює з міжнародними інституціями і донорами, завдяки чому кафедра журналістики має сучасну виробничу базу.

Ольга Герасим’юк і Василь Карпуша також домовилися про участь членів Національної ради у зустрічах зі студентами, проведення семінарів та консультацій для майбутніх журналістів.