Всесвітній день свободи преси 2020: «Журналістика без остраху та потурання»

04.05.2020

Долучайтеся до онлайн-діалогу ЮНЕСКО щодо протидії дезінформації у період пандемії

Щорічно 3 травня відзначається Всесвітній день свободи преси[1], що слугує своєрідним нагадуванням для урядів всіх країн про необхідність просування та поваги до свободи преси, а також днем роздумів для працівників медіа над аспектами професійної етики і принципами незалежності в діяльності.

Крім того, в цей день вшановують память журналістів, які загинули під час виконання журналістської місії

4 травня 2020 року в рамках святкування Всесвітнього дня свободи преси заплановано проведення онлайн-діалогу високого рівня з питань свободи преси та боротьби з дезінформацією у контексті COVID-19.

У заході візьмуть участь:

  • Антоніо Ґутерріш, Генеральний секретар ООН;
  • Одрі Азулай, Генеральний директор ЮНЕСКО;
  • Джордж Веа, Президент Ліберії;
  • Мішель Бачелет, Верховний комісар ООН з питань прав людини;
  • Юнес Муджахід, Президент Міжнародної федерації журналістів;
  • Марія Ресса, журналіст-розслідувач, Філіппіни;
  • Крістоф Делуар, генеральний секретар організації «Репортери без кордонів»;
  • та інші спікери.

У низці відеороликів будуть представлені повідомлення від очільників країн та урядів, міністрів та інших діячів високого рівня з цієї проблематики.

Захід організовано за підтримки членів Групи друзів із питань безпеки журналістів при ЮНЕСКО.

Мета заходу: з нагоди Всесвітнього дня свободи преси привернути увагу всього світу до необхідності просування свободи преси і незалежної журналістики для представлення достовірної та об’єктивної інформації в період пандемії COVID-19.  

Основні цілі заходу:

  • просування принципів свободи преси серед урядів країн;
  • підвищення рівня обізнаності з цієї тематики серед широкого загалу.

Запланований час заходу:

17:00 – 18:30 СЕТ[2] (19:00 – 20:30 за Києвом)

Захід буде транслюватися у прямому ефірі в режимі реального часу на платформах:

Основні теми обговорення:

  • важливість журналістики у подоланні кризи;
  • боротьба з дезінформацією та чутками;
  • журналісти в епіцентрі подій: забезпечення їхнього здоров’я та безпеки;
  • роль уряду: захист свободи преси і незалежної журналістики;
  • роль соціальних мереж і цифрових технологій: підтримка журналістики та боротьба з дезінформацією.

Крім того, Одрі Азулай, Генеральний директор ЮНЕСКО, звернулася з проханням до всіх небайдужих доєднатися до просування двох масштабних кампаній в соціальних мережах: «Разом за факти, науку та солідарність» і «Не роздмухуй інформаційну пожежу». Кампанії ініційовані для боротьби з так званою інфодемією чуток та дезінформації, яка посилює пандемію і ставить під загрозу життя людей. Одрі Азулай заявила, що в період, коли пандемія COVID-19 торкнулася всього світу й викликала стан тривоги та невизначеності на планеті, вкрай важливого значення набуло вільне поширення інформації, яка дає змогу протистояти такому явищу, а також зрозуміти його та переосмисливши, подолати негативні наслідки.

Для підвищення ефективності такої роботи ЮНЕСКО також створила інформаційно-ресурсний центр боротьби з COVID-19 для медіа, що покликаний допомогти журналістам відстежувати дезінформацію й забезпечувати надійне та ефективне висвітлення кризи, до чого закликає і цьогорічна тематика Всесвітнього дня свободи преси – «Журналістика без остраху та потурання».

Мал. Схематичне зображення як COVID-19 спричинив підвищення рівня ризиків
для журналістів у всіх аспектах

Джерело: «Journalism, press freedom and COVID-19» – issue brief in the UNESCO series: World Trends in Freedom of Expression and Media Development.

[1] Всесвітній день свободи преси відзначається щорічно з 1992 року з ініціативи представників незалежної преси країн Африки, що схвалено Організацією Об’єднаних Націй з питань освіти, науки й культури (ЮНЕСКО). Дата 3 травня обрана не випадково. Саме цього дня 1991 року в столиці Намібії представники незалежної преси країн Африки прийняли «Віндхукську декларацію», у якій містився заклик до урядів держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер. У декларації наголошувалося, що найважливішою складовою частиною будь-якого демократичного суспільства є вільнаплюралістична й незалежна преса. 1993 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила рішення проголосити 3 травня Всесвітнім днем преси.

[2] СЕТ – Central European Time – центральноєвропейський стандартний час.

Джерело UNESCO