30 листопада голова Національної ради Ольга Герасим’юк взяла участь в обговоренні «Вибори незалежної та професійної Наглядової ради та її роль для успіху суспільного мовника». Вона розповіла про процес обрання Наглядової ради «НСТУ», який нині координує регулятор, а також проблемні питання, помічені Громадською комісією при роботі з поданими документами громадських об’єднань та асоціацій. Організатором онлайн-дискусії стали Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики та Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення при підтримці проєкту «Європейський Союз та Рада Європа працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні».
Ольга Герасим’юк ознайомила учасників обговорення із процесами, які відбуваються під час організації Національною радою переобрання членів Наглядової ради суспільного мовника від громадськості. Зокрема, вона поінформувала, що до Наглядової ради за підсумками конференцій, проведених у жовтні, увійшли Оксана Романюк і Віктор Бобиренко, які представляють громадські організації сфери журналістики та місцевого самоврядування. Крім того, вона зауважила, що уточнюється деяка інформація щодо відповідності законодавчим нормам обрання члена Наглядової ради у сфері фізичного виховання та спорту.
Нині ж триває робота з оцінки Громадською комісією поданих громадськими об’єднаннями та асоціаціями документів у сферах освіти та науки, забезпечення прав національних меншин, захисту інтересів дітей та молоді, творчій сфері, захисту прав осіб з особливими потребами. Загалом було подано 98 заяв. Відповідно до змін, внесених до календарного плану проведення конференцій, самі ці конференції мають відбутися у період із 4 по 16 січня 2021 року. Після того Національна рада зможе затвердити склад Наглядової ради, врахувавши водночас подання фракцій і груп Верховної Ради.
Голова Національної ради звернула увагу учасників обговорення, що відповідно до закону опрацьовувати подані громадськими організаціями документи мала б 21 особа – представники громадських рад різних міністерств і державних органів. Однак через процеси реформування, а також завершення термінів діяльності деяких громадських рад, що діють при окремих міністерствах, до Громадської комісії цього разу увійшло лише 9 осіб, тому навантаження на них було велике.
Практична робота Громадської комісії, зауважила Ольга Герасим’юк, виявила низку проблемних питань на етапі відбору громадських організацій, про які необхідно пам’ятати, обмірковуючи можливі зміни до Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України».
Так, члени Громадської комісії висловилися за вдосконалення деяких критеріїв, за якими здійснюється відбір організацій. Ішлося про таку законодавчу вимогу, як авторитетність членів громадських об’єднань і асоціацій. Це поняття доволі абстрактне, тому застосовувати принципи відбору, керуючись ним, фактично неможливо. Так само членів Громадської комісії непокоїть питання висунення кількома громадськими об’єднаннями одного й того самого кандидата: чи не впливає це на конкуренцію між кандидатами. Нечітким є і визначення активності громадського об’єднання чи асоціації. Також, на думку членів Громадської комісії, слід звернути увагу на сфери діяльності, в яких громадські об’єднання та асоціації працюють, тут може буди доволі неоднозначна картина, адже деякі з них мають дуже різнопланову діяльність.
Треба не забути і про необхідність внесення змін щодо визначень, які відбулися з оновленням редакції Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Адже чинний закон передбачає визначення «особи з інвалідністю», а в Законі України «Про суспільне телебачення і радіомовлення» залишається стара термінологія – «особи з особливими потребами». Це спричиняє не лише термінологічну плутанину, а й не дає чіткого розуміння, про які категорії громадян може йтися. Тому всі ці критерії відбору варто було б удосконалити.
Ольга Герасим’юк повідомила, що регуляторний орган проведе зустріч із членами Громадської комісії, на якій буде докладно обговорено запропоновані пропозиції щодо увиразнення окремих законодавчих положень.
Така сама потреба є і щодо делегування кандидатів до складу Наглядової ради суспільного мовника фракціями і групами Парламенту – про це докладніше говорила під час дискусії заступниця Голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук. Щодо цього питання, наголосила вона, комітет планує ухвалити точкові зміни до закону.
Ольга Герасим’юк своєю чергою висловила побоювання щодо можливої затримки із проведенням конференцій громадських об’єднань та асоціацій. Це може трапитися в разі запровадження жорстких карантинних обмежень щодо пересування і проведення заходів, через що Національна рада буде змушена перенести проведення конференцій на пізніший термін. Тоді постає питання, яким чином виконуватимуть обов’язки теперішні члени Наглядової ради до обрання її нового складу, адже воно законодавчо не прописано. І на цей аспект треба звернути увагу, коли готуватимуться зміни до законодавства, наголосила вона.
В обговоренні також взяли участь голова Правління АТ «НСТУ» Зураб Аласанія, члени Наглядової ради суспільного мовника Світлана Остапа, Вадим Міський, Євген Глібовицький, Дарія Каракіна, Олександр Павліченко, Олексій Панич, представники посольств і міжнародних організацій, в. о. голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко, голова Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв, народний депутат Микола Княжицький, міжнародна консультантка Ради Європи Ів Соломон та інші. Модерував захід Тарас Петрів, президент Фундації «Суспільність».