Вітаємо українських журналістів із професійним святом!

05.06.2020

День журналіста відзначається в Україні з 6 червня 1994 року, коли Спілка журналістів України увійшла до лав найвпливовішої організації професійних працівників ЗМІ – Міжнародної федерації журналістів. І в цей день 26 років потому надзвичайно важливо осмислити саме кредо журналістики, її теперішній стан, етичні координати.

Сучасні медіа за допомогою новітніх технологій демонструють неабияку винахідливість у пошуках нових оригінальних способів досягнення своєї аудиторії, все частіше використовують у роботі складні алгоритми, а соціальні медіа несуть загрозу розмивання грані між професійною журналістикою, маніпулюванням свідомістю та рефлексійним висловлюванням думок пересічного користувача. І вже саме поняття «журналіст» набуває нового значення, адже потреба в еталонній інформації не зникає, а навпаки посилюється.

Дедалі більше ми переконуємося, що підсилені технологіями маніпуляції мають надзвичайний вплив на аудиторію, що інформацією, немов розмінною монетою, можуть користуватися спритні ділки для досягнення своїх цілей – політичних, комерційних, репутаційних тощо. І в нинішньому світі, перенасиченому інформацією, але засміченому ботами, фейками, хайпами, постправдою, дезінформацією, пропагандою, питання про дотримання стандартів, моральну відповідальність, незалежність, правдивість людини, котра обрала цю професію, стоїть на першому місці. І запит суспільства на якісну журналістику в усі часи залишається незмінним.

Тому достовірність, збалансованість, неупередженість, врахування можливої шкоди від пропонованої інформації – це ті непорушні принципи, якими керуються люди, що беззастережно віддані цій професії.

Сьогодні необхідно згадати тих українських журналістів, яких уже немає з нами… У кожного у пам’яті є світла, талановита людина, якій хочеться сказати: пам’ятаємо, шануємо, звіряємо свої кроки. На жаль, ми маємо надзвичайно важку статистику – за часи незалежності України загинуло понад 70 журналістів, і можемо з великою вірогідністю припустити, що більшість із них загинули через виконання своїх професійних обов’язків.

Поняття «інформаційний фронт» давно є штампом, проте небезпека завжди поруч із журналістами, вони у час заворушень та інших резонансних суспільних подій завжди у групі ризику.

Тому нині маємо подякувати всім інформаційникам – операторам, кореспондентам, які, ризикуючи своїм життям, завжди стоять навіть між барикадами, їдуть на передову, щоб показати нам життя і пекло, людей і небезпеку, що межують там всюди.

Національна рада вітає всіх українських журналістів із професійним святом і наголошує, що завжди відкрита до діалогу з медіа. Шановні колеги, наснаги вам у роботі, гідних умов праці і якомога більше позитивних подій в країні, аби ваші репортажі й програми додавали нашому часу і людям оптимізм і добро!