Відсоток української мови в регіональних ефірах зріс у другому півріччі минулого року

29.01.2021

Порівняно з першим півріччям минулого року у другій половині 2020-го відсоток звучання української мови в ефірі регіональних теле- і радіоканалів помітно зріс. Про такі тенденції в українському медіапросторі розповів член Національної ради Максим Онопрієнко. 28 січня він представив результати моніторингу регіональних, місцевих і супутникових телерадіокомпаній.

Моніторингами Національної ради було охоплено 143 телекомпанії і 228 радіостанцій. Загалом було проаналізовано понад 20 тисяч годин ефірного часу.

Результати моніторингів свідчать, що телерадіокомпанії перевиконують визначені законом норми щодо звучання в ефірі державної мови.

«Порівняно з першим півріччям відсоток української в ефірах помітно зріс. Відверто кажучи, навіть перелік мовників із найменшими показниками української не зовсім коректно так називати, бо і в них також квота перевиконана», – зауважив Максим Онопрієнко. 

100-відсотковий показник наповнення ефіру державною мовою був у телекомпаній Волинської, Івано-Франківської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей.

Найменший показник звучання української становив 70%, при тім, що відповідно до закону місцеві мовники мають забезпечувати не менше як 60% передач державною мовою.

Щонайменше 75% передач новин на регіональних і місцевих екранах, а також в ефірі супутникових мовників мають звучати українською. Найменші показники тут були зафіксовані на рівні 79%. Таким чином, очевидно, що мовники дотримуються цих вимог закону.

Побільшало україномовного контенту і на радіо, констатував Максим Онопрієнко. Так, середній показник обсягу ведення передач українською становить 95%. А обсяг українських пісень в ефірі – 57%, і це на 3% більше ніж у першому півріччі минулого року. 

Найвищі показники звучання україномовних пісень на радіостанціях Сумської, Рівненської, Тернопільської та Івано-Франківської областей.

«Що особливо приємно  жодних порушень за результатами моніторингів не було зафіксовано», – зауважив Максим Онопрієнко. Для порівняння – у попередньому півріччі минулого року Національна рада зафіксовала шість випадків недотримання вимог законодавства щодо звучання програм і передач і трансляції пісень українською мовою.