Національна рада зареєструвала ще два телеканали групи Discovery як іноземні лінійні медіа, визначила дату проведення конкурсу на місцеве і регіональне мовлення в МХ-5, проаналізувала результати перевірок медіа і зареєструвала відомі ресурси УП, Інтерфакс-Україна, Європейська правда, NV тощо як онлайн-медіа. Про рішення, ухвалені на засіданні Національної ради 4 грудня, – далі.
28 грудня 2023 року Національна рада проведе конкурс на отримання ліцензії на мовлення з використанням радіочастотного спектра на вільних каналах (програмах) мовлення ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі МХ-5 у стандарті DVB-T2 (MPEG-4). Категорія покриття – місцева/регіональна.
До участі в конкурсі були допущені 32 компанії:
- ТОВ «Телемедіагруп», м. Київ.
- КП Коростенської міської ради «Творче об’єднання «Коростеньмедіа»,
м. Коростень Житомирської області. - КП Телекомпанії «Прилуки» прилуцької міської ради, м. Прилуки Чернігівської області.
- ТОВ «Про медіа групп», м. Городок Хмельницької області.
- ТОВ «Міська телерадіокомпанія «Чернівці», м. Чернівці.
- КП «Дніпровська міська студія телебачення» Дніпровської міської ради, м. Дніпро.
- ТОВ «Телерадіокомпанія Кам’янець-Подільський», м. Кам’янець-Подільський.
- ПП «Телерадіокомпанія «Нік тв», м. Броди Львівської області.
- ПП «Телерадіокомпанія «Сфера-тв», м. Рівне.
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Інформаційно-рекламне телебачення – Полтава»,
м. Полтава. - КП «Кременчуцька міська телерадіокомпанія» м. Кременчук Полтавської області.
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Ритм», м. Рівне.
- ПП «Телерадіокомпанія «Пітіві», м. Полтава.
- ТОВ Продюсерський центр «Ексклюзив», м. Хмельницький Хмельницької області.
- ТОВ «Телекомпанія «Проскурів», м. Хмельницький, Хмельницької області.
- ТОВ «Телерадіокомпанія «ТВА», м. Чернівці.
- ТОВ «Перший міський телеканал. Кривий Ріг», м. Кривий Ріг Дніпропетровської області.
- ПП «Телерадіокомпанія «ВІК», м. Бердичів Житомирської області.
- ТОВ «Інформ-ЮА», м. Київ.
- ПП «Телерадіокомпанія «Регіон», м. Дніпро.
- ПП «НТА – Незалежне Телевізійне Агентство», м. Львів.
- КП «Телерадіокомпанія «Броди» Бродівської міської ради, м. Броди Львівської області.
- ТОВ «Телекомпанія СТС», м. Суми.
- ТОВ Телерадіокомпанія «НОВА», м. Дніпро.
- ТОВ «ДВС-САТ», м. Мукачево Закарпатської області.
- ТОВ «Твій Телеканал», м. Вінниця.
- ТОВ «Голдберрі», м. Київ.
- ТОВ «Перший Буковинський Телеканал», м. Київ.
- ТОВ «Телекомпанія «Антена», м. Черкаси.
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Медіа-інформ», м. Павлоград, Дніпропетровська область.
- ПРАТ «Шосткинська телекомпанія «Телеком-сервіс», м. Шостка Сумської області.
- КП «ТРК «Перший Західний», м. Львів.
Медіарегулятор видав дозвіл на тимчасове мовлення:
Центральній телерадіостудії Міністерства оборони України (позивні «Армія FM – військове радіо»), м. Київ, – у м. Дружбі на частоті 87,6 МГц та у смт Краснопіллі Сумської області на частоті 94,1 МГц; у с. Поліссі на частоті 92,7 МГц, у смт Ріпках на частоті 89,1 МГц і у м. Семенівці Чернігівської області на частоті 93,0 МГц – на строк дії розділу IX Закону України «Про медіа».
Також дозволи на тимчасове мовлення були продовжені ще на рік для таких медіа:
- АТ «НСТУ» (позивні «Українське радіо», «Радіо «Культура»), м. Київ, – у м. Костянтинівці на частоті 98,6 МГц, у м. Краматорську Донецької області на частоті 90,4 МГц («Українське радіо») й у м. Гірнику Донецької області на частоті 102,6 МГц («Радіо «Культура»);
- ПГО «Громадське радіо» «ТРК «Громадське радіо» (позивні «Громадське радіо»), м. Київ, – у м. Гірнику Донецької області на частоті 91,4 МГц, у м. Миколаєві на частоті 88,3 МГц і у м. Нікополі Дніпропетровської області на частоті 91,5 МГц;
- ТОВ «Телерадіоорганізація «Радіо Україна» (позивні «Радіо Байрактар»), м. Київ, – у м. Миколаєві на частоті 89,5 МГц.
Два британські телеканали із групи «Діскавері Корпорет Сервісес Лімітед» (Discovery Corporate Services Limited) з’явилися в переліку зареєстрованих іноземних лінійних медіа.
Розважальний телеканал HGTV (повна назва відповідно до ліцензії HGTV (EMEA) SD and HD, назва на супутнику – HGTV Central Europe HD) орієнтований на глядачів України, країн Балтії, шести європейських країн, а також Сербії.
Програма ID (повна назва відповідно до ліцензії Investigation Discovery CEEMEA HD, назва на супутнику – ID Pan Regional HD) вказала документальний формат. Свій контент поширюватиме 19-ма мовами для аудиторії України, Європи, а також Албанії, Норвегії, Сербії і Туреччини.
Трансляція цих телеканалів здійснюється з території Великої Британії.
За результатами перевірок до двох медіа застосовано заходи реагування.
Штраф через відмову суб’єкта у проведенні перевірки отримало ТОВ «Телерадіокомпанія ТРТ-ТБ» (логотип «ТРТ»), м. Трускавець Львівської області. За адресами місцерозташування компанії та адресою студії, які зазначені в Реєстрі, компанії чи її уповноважених представників не було. Відсутність суб’єкта у сфері медіа чи його представника за місцем проведення перевірки і за адресою, за якою здійснюється редакційний контроль, вважається відмовою суб’єкта у проведенні перевірки. Пунктом 19 частини третьої статті 110 Закону України «Про медіа» таку відмову зараховано до значних порушень. Тож Національна рада застосувала штраф у розмірі 10 відсотків розміру ліцензійного збору, що становить для компанії 4 146,78 грн. Упродовж 60 днів із дня оприлюднення рішення Національної ради на офіційному вебсайті компанія має сплатити штраф до державного бюджету.
Комунальній установі – Редакції міськрайонного радіомовлення «Радіо-Лубни» (позивні: «фрагмент пісні «Про Лубни»), м. Лубни Полтавської обл., видано припис через недотримання програмної концепції, трансляцію невідокремленої соціальної реклами. Крім того, було вказано на неприпустимість порушення Указу Президента України від 16.03.2022 № 143, яким встановлено щодня о 9 год. ранку хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії рф проти України. Медіа має невідкладно усунути порушення – упродовж доби із дня оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної ради.
Ще 20 нових суб’єктів у сфері онлайн-медіа виявили бажання отримати статус зареєстрованих.
Одразу 6 медіаресурсів – інтернет-видання, Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok із однойменною назвою «Преступности.НЕТ» подало на реєстрацію миколаївське ТОВ «Компанія українська медіа група».
ТОВ «УП Медіа» і ТОВ «УП Медіа Плюс» із Києва зафіксували вебсайти – «Економічна правда» (скорочена назва «ЕП»), «Українська правда» (скорочена назва «УП») та «Європейська правда» (скорочена назва «ЄП»).
ДП «Мультимедійна платформа іномовлення України», м. Київ, зареєструвала діджитал-платформу «The Gaze».
Також подалися на реєстрацію портал новин «Інтерфакс-Україна» і ТОВ «Видавничий дім «Медіа-ДК» – вебсайт «The new Voice of Ukraine» (скорочені назви «New Voice», «NV»).
Серед реєстрантів, окрім того, 2 вебсайти – «TBN UA» та «newsauto.com.ua Інформаційна автоплатформа», 2 інтернет-видання, портал, локальне інформаційно-аналітичне онлайн-медіа, журнал і збірник наукових праць.
Національна рада внесла до переліку зареєстрованих суб’єктів у сфері медіа низку друкованих медіа. Зареєстровано 49 друкованих видань – 22 газети, 13 збірників, 13 журналів, 1 бюлетень.
Територія розповсюдження зареєстрованих збірників, журналів, бюлетеня – Україна (20 видань — 74%), а також Україна та зарубіжжя (7 видань — 26%).
Найбільшу кількість – одночасно 4 видання (3 наукові журнали, 1 науково-популярний журнал) – зареєстрував Житомирський державний університет імені Івана Франка. Усі видання поширюються в Україні. Мови публікації – українська, англійська, німецька, польська.
Одразу по 3 наукові видання (3 журнали; 2 журнали і збірник) внесли до реєстру Національний університет харчових технологій, м. Київ, і Національний університет «Одеська політехніка», м. Одеса. Усі видання поширюються лише на території України і публікуються українською та англійською мовами.
Серед зареєстрованих газет – 4 всеукраїнські, 15 обласних, 3 районні. Усі газети україномовні. Одночасно 10 щотижневих газет, які виходять українською мовою, зареєструвала Ваколюк О. А. із Луцька Волинської області. Територія розповсюдження цих друкованих видань – Україна та 9 західних областей нашої країни.
Трьох заявників зареєстровано суб’єктами у сфері медіа, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне медіа):
- ТОВ «Караван-ТВ» (логотип «CARAVAN») із Києва з форматом телеторгівля свій продукт поширюватиме трьома мовами цілодобово. Технологію мовлення компанія обрала супутникову (DVB-S) із закордонним покриттям;
- КП «Престелерадіоцентр «Краяни» (логотип «Краяни»), м. Могилів-Подільський Вінницької області, вказало суспільно-політичний формат. Працюватиме 1 годину на добу – із 19.00 до 20.00;
- ТОВ «Телерадіокомпанія «ГОК» (логотип «ГОК») із Горішніх Плавнів Полтавської області поширюватиме контент загальної тематики. Загальний обсяг мовлення – 18 годин на добу.
«Краяни» і «ГОК» із місцевим покриттям поширюватимуть свій продукт українською мовою й працюватимуть за кабельною аналоговою та кабельною цифровою технологією.
Додано до Реєстру суб’єктів у сфері медіа і 5 провайдерів аудіовізуальних сервісів із загальнонаціональним покриттям, місцевим і регіональним покриттям:
- у Києві та Луцьку Волинської області виявило бажання працювати ТОВ «Медіаінвест», м. Київ;
- Споживче товариство телекомпанії «Ларта» надаватиме свої послуги у Білій Церкві Київської області;
- у Переяславі Київської області працюватиме ПП «Телерадіокомпанія «Переяслав»;
- ТОВ «Мережа Ланет», м. Київ, поширюватиме свій сервіс у столиці, Київській, Вінницькій, Волинській, Івано-Франківській, Рівненській та Хмельницькій областях;
- провайдер із місцевим і загальнонаціональним покриттям – ФОП Луцик В. Я. із с. Старі Богородчани Івано-Франківської області – за технологією IPTV працюватиме в Івано-Франківській області. Водночас на території України надаватиме послуги, використовуючи ОТТ технологію.
Решта компаній для надання доступу до своїх послуг обрали кабельну аналогову, кабельну цифрову та IPTV технологію.
Регулятор продовжив термін дії ліцензії ТОВ «Телерадіокомпанія «Класик радіо» (позивні «Радіо РОКС-Україна»), м. Київ, ще на 10 років. Радіостанція цілодобово мовить у п’яти регіонах України.
Розглянувши заяви чотирьох компаній щодо тимчасового відступу від умов ліцензій в частині програмної концепції мовлення, медіарегулятор задовольнив їх. Це, зокрема, такі медіа:
- ТОВ «Богуславська інформаційна агенція» (лінійне радіомовлення, позивні «Богуслав-FM»), с. Шупики Київської області;
- ТОВ «Радіо «Нова» (лінійне радіомовлення, позивні «Радіо «Нова»), м. Нововолинськ Волинської області;
- ПрАТ «РТМК «Тоніс-Центр» (лінійне телевізійне мовлення, логотип «7»), м. Харків;
- КП «Радіостанція «Голос Києва» (лінійне радіомовлення, позивні «Київ FM»), м. Київ.
Також Національна рада внесла зміни до Реєстру суб’єктів у сфері медіа на звернення низки компаній. Вона, зокрема, зафіксувала оновлення в технічних характеристиках мовлення, програмних концепціях, структурах власності, у складі кінцевих бенефіціарних власників.