Ольга Герасим’юк – про мову ворожнечі і дискримінацію як інструмент російської пропаганди

10.07.2023

Голова Національної ради Ольга Герасим’юк в ефірі марафону «Єдині новини» розповіла про те, чому Національна рада приділяє значну увагу протидії у медіа поширенню мови ворожнечі, які заходи реагування уповноважений вживати регулятор і про те, як рф використовує цю тему в інформаційній війні.

  • Національна рада приділяє багато уваги запобіганню поширенню в медіа ксенофобії та мові ворожнечі, оскільки зараз це надзвичайно актуальне й важливе питання. План рф в інформаційній війні – збурити і посіяти розбрат в українському суспільстві, натравити українців одне на одного через механізми поширення мови ненависті й ворожнечі. І російські пропагандистські рупори роблять усе можливе для цього.
  • Російське телебачення, особливо соціальні мережі, пронизане ксенофобськими меседжами і заявами, соловйови і їм подібні регулярно підживлюють інформаційну війну дезінформаційними наративами.
  • росія вдається до будь-яких спроб, застосовує усілякі механізми для просування дезінформації. Зафіксовано безліч фейкових «офіційних» Telegram-каналів, які позиціонують себе зареєстрованими Національною радою медіа.
  • Поява офіційних фейкових Telegram-платформ є російським планом щодо збору інформації і бази даних про людей для подальшого використання у своїх ворожих цілях.
  • Національна рада закликає користувачів бути уважними й послуговуватися лише офіційними джерелами інформації.
  • Медіарегулятор після кожної консультації для визначення критеріїв дискримінації в медіа за національною ознакою – представниками релігійних організацій, етнічних спільнот, ЛГБТКІ-спільноти – напрацьовує спеціальний словник недопустимої лексики. У його створенні беруть участь самі представники груп. Він буде корисним і для суспільства.
  • Національна рада планує також зустрітися із представниками арабських спільнот, ветеранськими організаціями, організаціями, які представляють людей з інвалідністю.
  • Сьогодні нам потрібно бути об’єднаними й толерантними. Медіа мають бути дуже обережні, не допускати у своїх ефірах деструктивних негативних стереотипів. Також дуже важливо позбутися стереотипів минулого.
  • Медіа мають представляти наше суспільство таким, яким воно є. Сьогодні нашу країну на фронті боронять і ведуть наступальні бої представники різних національностей і конфесій.
  • Нове медійне законодавство надає Національній раді дуже серйозні важелі впливу на медіа, які просувають ворожі наративи. Закон передбачає санкції – від штрафів до обмеження діяльності медіа та повного блокування діяльності медіа через суд.
  • Медіарегулятор, тісно співпрацюючи зі своїми європейськими колегами, уважно стежить за тим, щоби мімікруючі російські мовники не потрапили в український медіапростір.

Дивіться розмову тут:



Перейти до вмісту