Робоча група зі створення правил захисту дітей у медіа, що діє при Національній раді, провела 13 березня обговорення проекту документа, який означить рамки висвітлення у програмах і передачах інформації, що може містити сцени насильства та жорстокості.
Проект цього саморегулівного акта був підготовлений членом робочої групи, доктором психологічних наук, заступником директора інституту соціальної та політичної психології НАПНУ Любов’ю Найдьоновою та запропонований членам робочої групи для обговорення.
Свої пропозиції висловили Ольга Большакова, керівник Центру адвокації та лобіювання Незалежної асоціації телерадіомовників, Іларіон Павлюк, співзасновник продакшн-студії «IVORY Films», В’ячеслав Мієнко, заступник генерального директора з правових питань, і Сергій Попов, директор департаменту новин групи «1+1 media», Юлія Поляк, фахівець зі співпраці з державними органами «Медіа Групи Україна», Ірина Пархоменко, начальник відділу нормативно-правового забезпечення юридичного управління Національної ради та інші.
Загалом учасники обговорення дійшли висновку, що документ має опрацьовуватися з позиції, як допомогти медійникам у питаннях показу складних і проблемних питань, де йдеться про насильство, жорстокість, біль, страждання тощо, аби зменшити негативний вплив на маленького глядача. Любов Найдьонова зокрема зауважила, що всі нинішні соціологічні дослідження стверджують про зменшення частки глядачів телевізійного контенту, а тому телеканали мають дбати про свою майбутню аудиторію. Отже, аби залишатися актуальним, телебачення повинне ставати більш дружнім, і насамперед до дітей, які на цей час є споживачами телевізійного контенту, щоб вони і в дорослому віці лишалися прихильниками цього виду поширення інформації.
Було запропоновано, щоб новий саморегулівний документ за формою і стилістикою був схожим на Акт № 2 «Про висвітлення ЗМІ теми суїциду». Тобто він не повинен конкретно щось забороняти, а більшою мірою роз’яснювати, чого і як не треба показувати. Бо сцени чи епізоди, де йдеться про насильство, жорстокість, тією чи іншою мірою негативно впливають на сприйняття дітьми такої інформації і можуть спричинити як психологічні, так і моральні травми.
Також у дискусії члени робочої групи дійшли висновку, що це мають бути основні, крайні чинники, які позначають негативний вплив. Адже для створення докладної інструкції, де максимально будуть передбачені різні випадки й різноманітні впливи, необхідно дуже багато часу й напруженої роботи як психологів, так і медійників-практиків та юристів. Тому треба в цьому документі виписати головні принципи, яких мають дотримуватися ЗМІ. Також було узгоджено, що доцільно також запропонувати критерії для визначення часових рамок показу різних матеріалів.
Узагальнювати висловлені пропозиції робоча група доручила Любові Найдьоновій і Ользі Большаковій, які мають підготувати наступний проект документа до першої декади квітня.
Крім цього, голова робочої групи, перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк запропонувала провести публічне обговорення тих питань, над якими працює робоча група упродовж чотирьох років. Адже вироблено певний алгоритм створення правил, які фактично є співрегулівними документами для ЗМІ і національного регулятора, а індустрія вже напрацювала практику їх застосування. У світлі розробки нового профільного закону «Про аудіовізуальні медіа-сервіси» варто публічно обговорити питання захисту дітей у медіа, узгодити позиції з цього питання, щоб після ухвалення нового законодавчого акта воно максимально узгоджувалося з європейськими стандартами, нормами і практиками регулювання.
Узгоджено, що провести такий захід доцільно разом із Незалежною асоціацією мовників, яка вже запланувала подібне обговорення на травень 2019 року.