Відбулося друге засідання Керівного комітету Спільної програми «ЄС та Рада Європи працюють разом задля зміцнення прав людини в Україні»

11.09.2020

10 вересня в онлайн-режимі відбулося друге засідання Керівного комітету Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «ЄС та Рада Європи працюють разом задля зміцнення  прав людини в Україні», бенефіціаром якого є і Національна рада. Організатори заходу мали на меті оцінити прогрес, якого вдалося досягти упродовж першого року дії програми, обговорити наявні проблеми у ключових секторах реформ в Україні і надати поради, як ефективно досягти поставлених цілей. Учасником зустрічі був і перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль.

Ця дворічна програма розпочалася у липні минулого року і охоплює три вектори: підтримка свободи слова, посилення офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини і реформа пенітенціарної служби. Звісно, пандемія, пов’язана із поширенням коронавірусу COVID-19, додала певних труднощів європейським і українським  партнерам у її реалізації. Однак, як зауважив директор Директорату прав людини Ради Європи Крістоф Пуарель, програмі вдалося розробити спеціальні заходи, щоби впоратися із цим викликом і пристосуватися до поточної ситуації.

Ключова увага в рамках медійної компоненти програми була приділена підтримці суспільного мовлення, безпеці журналістів і розробці нового законопроєкту про медіа. Зокрема, було проведено кілька важливих громадських обговорень цього проєкту закону. Також на кожному етапі роботи були залучені експерти Ради Європи, які надавали свої фахові висновки і пропозиції щодо покращення законодавчого акта. Нині він уже зареєстрований у Верховній Раді  і очікує на розгляд парламентарями.

Серед навчальних заходів, що були організовані Проєктом «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні», були і тренінги для працівників апарату Національної ради. Так, у липні було проведено 4 семінари, на яких розкривалися кращі практики регулювання у сфері медіа з погляду стандартів РЄ і Директиви ЄС про аудіовізуальні медіапослуги. Широко обговорювалися теми висвітлення виборчого процесу в медіа, боротьби з дезінформацією, мовою ворожнечі, фейковими новинами, проблемні аспекти регулювання соціальних медіа, захист неповнолітніх, запровадження і регулювання квот на телебаченні та радіо тощо. Ці заходи відбувалися в онлайн-режимі, і, зважаючи на те, що пандемія все ще триває, така практика організації заходів буде актуальною і надалі.

Учасники заходу – представники комітетів Верховної Ради України, міністерства культури та інформаційної політики України і міністерства юстиції,  Уповноваженого ВРУ з прав людини, ПАТ «НСТУ» тощо – надали високу оцінку організованим у рамках Спільної програми заходам, зауважили на великій їх ефективності і висловили сподівання, що плідна робота триватиме і надалі, що дасть змогу реалізувати ті питання, які поки ще є незавершеними.