Відбулося 9-те засідання Діалогу з прав людини між Україною та Європейським Союзом

26.04.2024

25 квітня відбулася зустріч у межах Діалогу з прав людини між Україною та Європейським Союзом, в якій взяв участь перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль. Діалог проходить щорічно як складова євроінтеграційного курсу України. Зустріч стала майданчиком для обміну думками про стан справ у сфері дотримання прав людини.

Під час зустрічі сторони обмінялися інформацією про те, які зусилля докладає Україна для дотримання європейських стандартів у сфері прав людини в різних напрямах державної політики.

Валентин Коваль поінформував європейських партнерів про заходи, вжиті медіарегулятором  для забезпечення свободи слова в умовах війни.

«Новий Закон «Про медіа», ухвалений у 2023 році, повністю імплементував європейську Директиву про аудіовізуальні медіапослуги. Національна рада як єдиний регулятор отримала широке поле для регулювання, охоплюючи традиційне телебачення, радіо, друковану пресу, онлайн-медіа та провайдерів. Ухвалили 24 підзаконних акти, і це дало можливість для ліцензування і реєстрації нових видів медіа», – зазначив він.

Медійна реформа була однією із семи ключових реформ для надання Україні членства в Європейському Союзі. Вона була визнана успішною і високо оцінена європейськими експертами і представниками Європейської комісії.

Щодо свободи слова в законі є три статті, які вводять контентні обмеження для українських медіа. Зараз в умовах повномасштабної війни в Україні заборонені медіа країни-агресора.

З метою недопущення в медіа висловлювань, що розпалюють ненависть, ворожнечу чи підбурюють до дискримінації, медіарегулятор упродовж року провів низку консультацій із представниками громадськості, державних органів і тими, хто опікується питаннями  дотримання прав людини, повідомив Валентин Коваль.

Зокрема, відбулися зустрічі із представниками національних меншин, релігійних організацій, ветеранських організацій. Також мали місце зустрічі з організаціями, які опікуються питаннями боротьби з антисемітизмом, ромофобією, ісламофобією, утисків кримсько-татарського народу, ЛГБТІК-спільноти, людей з інвалідністю і ветеранськими організаціями.

Національна рада започаткувала довгостроковий проєкт «Компетентні медіа – демократичне і толерантне суспільство», який  передбачає діалог між регулятором, медіа і громадянським суспільством задля утвердження рівності, толерантності, плюралізму та відповідальності.

Учасники Діалогу обговорили широке коло питань, зокрема ситуацію з правами людини в Україні в умовах повномасштабної військової агресії росії, забезпечення відповідальності за воєнні злочини та злочини проти людяності, вчинені внаслідок війни, питання прав дитини, гендерної рівності, запобігання гендерно зумовленому насильству тощо.

Участь у заході також взяли представники інших міністерств, відомств і правоохоронних органів України.