Члени Національної ради 14 вересня зустрілися з представниками Незалежного консультативного дорадчого органу (НДК), який створений Комітетом міністрів Ради Європи для аналізу та оцінки цілей, які ставить Рада Європи у форматі функціонування своїх офісів в різних країнах. У розмові брали участь також представники Державного комітету телебачення і радіомовлення України і Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики.
На зустрічі були присутні троє із п’яти чинних членів НДК: голова комітету Пітер Мартенс (Нідерланди) та члени цього комітету Пол Качік (Велика Британія) і Алан Жілет (Франція). Делегацію супроводжували Верена Тейлор – директор Генерального директорату програм Ради Європи і Мортен Енберг – голова Офісу Ради Європи в Україні.
Українську сторону представляли голова Національної ради Юрій Артеменко, його перший заступник Ольга Герасим’юк і заступник Уляна Фещук, член Національної ради Сергій Костинський, начальник управління внутрішнього аудиту Держкомтелерадіо Наталія Степанова, консультант голови парламентського Комітету Анна Камуз.
Обговорювалася співпраця Ради Європи і Національної ради та інших державних структур за останній період. Ішлося про реалізацію проектів Ради Європи у сфері медіа, зокрема тих, що спрямовані на створення Національної суспільної телерадіокомпанії України, впровадження процедур щодо прозорості медіа-власності, удосконалення медійного законодавства тощо.
Українські учасники зустрічі одностайно висловили думку про важливість і велику користь консультативної допомоги Ради Європи з демократичної розбудови більшості вітчизняних інституцій, модернізації управлінських структур, відстоювання принципів верховенства права та свободи слова. Наголошувалося на практичних результатах тих заходів, що проводяться останніми роками.
Зокрема і Мортен Енберг підтримав цю думку українських представників, бо, як він сказав, досягнуто вже багато, наприклад, лишилося зробити лише кілька кроків, аби в Україні запрацювало суспільне мовлення. Це можна буде вважати спільним досягненням.
Членів НДК цікавили також питання процедур звітності за окремими програмами і грантовими проектами. Зазначалося, що після проведення аудиторської роботи вони можуть надавати рекомендації Раді Європи і її Генеральному секретарю щодо удосконалення подальшої співпраці та ефективного використання коштів.
Ольга Герасим’юк наголосила на важливості у цей період підтримки незалежності регулятора у сфері медіа, бо, зважаючи на активне реформування в Україні державного управління, складається ситуація, що регуляторний орган позбавляється повноважень власне регулювання галузі. Натомість Національній раді нав’язуються функції органу виконавчої влади. І в цьому питанні авторитетна думка Ради Європи може бути визначальною.
Члени НДК подякували за приділену їм увагу і зауважили, що за результатами цього обговорення вони зроблять висновки про виклики, які постають перед нашою країною, запропонують ефективні шляхи їх подолання, а також вкажуть на можливості покращення впровадження проектів Ради Європи, зокрема, у питаннях зміцнення інформаційного суспільства та реформ інститутів медіа в Україні.