Валентин Коваль розповів країнам-учасницям ОБСЄ про ситуацію в медіапросторі України

04.10.2023

Окупація росією території України зумовлює абсолютно різний стан медіа і свободи слова на підконтрольній та окупованій частинах країни. Про українські медіа під час війни учасникам конференції ОБСЄ у людському вимірі розповів перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль.

Він, зокрема, зауважив, що з усіх закладених у законодавстві опцій контролю над медіа під час воєнного стану не було використано жодного обмеження щодо українських медіа. Єдине рішення, ухвалене Радою національної безпеки і оборони України щодо медіа майже за місяць після початку повномасштабної війни, стосувалося об’єднання усіх загальнонаціональних інформаційних та/або інформаційно-аналітичних телеканалів на єдиній інформаційній платформі стратегічної комунікації. Воно зачепило 9 із 350 телеканалів.

Валентин Коваль повідомив про втрати, яких зазнала медіасфера після вторгнення у лютому 2022 року військ росії. З 2014 року під контролем країни-агресора опинилися 1063 українських частотних присвоєнь.

Крім того, внаслідок руйнувань, спричинених обстрілами або необхідністю полишити захоплені міста, 280 медіакомпаній припинили мовлення. Відновили мовлення з них лише 76. «Буквально позавчора через ракетну атаку припинив роботу передавальний центр у м. Гірнику. З ефіру зникли 18 програм. Зникли на невизначений період, адже це місто розташоване у 13 км від лінії зіткнення. Будівництво нового передавального центру проблематичне», – розповів він.

Водночас на тимчасово окупованих територіях України немає мовлення українських компаній. «І те, з чим стикаються зараз українці в інфопросторі на окупованих територіях, не має жодного стосунку до правди, свободи медіа і демократії. Рупори кремлівської пропаганди, що агресивно розповсюджуються зараз на окупованих територіях, намагаються викривити дійсність і скалічити розум українців, як вони це робили останні 20 років у росії зі своїм власним населенням», – наголосив Валентин Коваль.

Мало того, відбуваються спроби закріпити право використання частот на окупованих територіях за окупаційними силами, і для цього намагаються ввести новий термін «території з невизначеним (спірним) суверенітетом».

Валентин Коваль також повідомив, що український медіарегулятор відновив функціювання інституту представника Національної ради в Автономній Республіці Крим. Це зроблено для того, щоб вивчити стан медіа в Криму і бути готовими до відновлення контролю і забезпечення демократичних перетворень на територіях, що були окуповані майже 10 років. Сьогодні Україна планує важливі кроки для повернення українських громадян, що тимчасово опинились в окупації, до інформаційного простору країни.