Валентин Коваль: Національна рада відстежує й аналізує ситуацію з поширенням УПП й робитиме висновки щодо виконання законодавчих вимог

03.01.2017

1 січня 2017 року набули чинності зміни до Закону України «Про телебачення і радіомовлення», які стосуються універсальної програмної послуги, тобто переліку телеканалів, які є обов’язковими для ретрансляції у мережах провайдерів програмної послуги, простіше кажучи – у кабельних мережах.

Раніше цей перелік налічував 15 загальнонаціональних аналогових ефірних каналів і певну кількість місцевих ефірних каналів, і їх ретрансляція здійснювалася без обов’язкового укладання договорів між каналами і провайдерами,  то з 1 січня обов’язковими для ретрансляції залишилися лише «UA:Перший», «Рада» і «Культура», а також деякі місцеві ефірні канали, які не здійснюють ретрансляції інших каналів. Також обов’язковими для поширення в кабельних мережах, за певних обмежень, є три програми Українського радіо.

Нова редакція закону не передбачає якихось особливих умов у відносинах між каналами і провайдерами, але загальна практика передбачає, що ретрансляція здійснюється на підставі договорів. 

Договори, які телеканали запропонували провайдерам, викликали неоднозначну реакцію в індустрії провайдерів, проте значна кількість провайдерів після переговорів дійшли згоди, і для більшості глядачів кабельного телебачення жодних змін не відбулося. Певні мережі не погодилися з запропонованими угодами і вирішили не продовжувати трансляцію.

Регуляторний орган аналізує ситуацію, що склалася. Його завдання полягає в контролі виконання законодавства. Представники в областях відстежують усі зміни в пакетах провайдерів програмної послуги й доповідають про дотримання ними норм українського законодавства, щодо яких Національна рада має повноваження. Про висновки і вжиті заходи регулятор буде повідомляти.

Національну раду непокоїть ситуація, що склалася в Одесі, де більшість провайдерів відключили комерційних мовників опівночі 1 січня. Є надія, що між інтересами мовників, провайдерів і глядачів буде знайдено компроміс.

Варто наголосити, що зміна універсальної програмної послуги стосується лише мереж кабельного мовлення і жодним чином не впливає на мовлення телеканалів в аналоговому та цифровому ефірі та на супутнику.