В Івано-Франківську триває нарада-семінар Національної ради

28.02.2013

28 ЛЮТОГО 2013 РОКУ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ РОЗПОЧАЛА РОБОТУ ВИЇЗНА НАРАДА НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ. КЛЮЧОВІ ПИТАННЯ НИНІШНЬОГО ЕТАПУ РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНОЇ ТЕЛЕРАДІОІНФОРМАЦІЙНОЇ ГАЛУЗІ – ВПРОВАДЖЕННЯ ЦИФРОВОГО ТЕЛЕВІЗІЙНОГО МОВЛЕННЯ ТА ПОШИРЕННЯ НОВИХ МЕДІА І ПІДХОДИ ДО ЇХ РЕГУЛЮВАННЯ – САМЕ ЦІ ТЕМИ В ЦЕНТРІ ОБГОВОРЕННЯ ЧЛЕНІВ НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ, КЕРІВНИКІВ СТРУКТУРНИХ ПІДРОЗДІЛІВ, ПРЕДСТАВНИКІВ РЕГУЛЯТОРНОГО ОРГАНУ В ОБЛАСТЯХ ТА ФАХІВЦІВ ТЕЛЕРАДІОІНФОРМАЦІЙНОЇ СФЕРИ ІВАНО-ФРАНКІВЩИНИ, ЗАПРОШЕНИХ ДО УЧАСТІ В НАРАДІ-СЕМІНАРІ.

28 лютого 2013 року в Івано-Франківську розпочала роботу виїзна нарада Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Ключові питання нинішнього етапу розвитку вітчизняної телерадіоінформаційної галузі – впровадження цифрового телевізійного мовлення та поширення нових медіа і підходи до їх регулювання – саме ці теми в центрі обговорення членів Національної ради, керівників структурних підрозділів, представників регуляторного органу в областях та фахівців телерадіоінформаційної сфери Івано-Франківщини, запрошених до участі в нараді-семінарі.

Відкрила нараду заступник голови Національної ради Лариса Мудрак. Вона назвала три пріоритети, на яких би хотіла зупинитися. Найперший із них, за словами Лариси Мудрак, що Україна вперше за 22 роки незалежності має таку консолідацію зусиль щодо європейської інтеграції. У листопаді ц.р. Україна вже повинна виконувати свої медійні зобов’язання перед європейською спільнотою. Другий важливий аспект – розробка нового Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Тут важливе бачення і розуміння кожного фахівця галузі, а від усіх разом залежить, яким саме буде нове вітчизняне законодавство у цій сфері. Третій, не менш важливий напрямок – це адаптування європейського регулювання і підходів до нових медіа до українських реалій.

З вітальними словами до учасників наради-семінару звернулися заступник голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації, керівник апарату ОДА Роман Струтинський і перший заступник голови Івано-Франківської обласної ради Олександр Левицький.

Зокрема Роман Струтинський, вітаючи учасників наради, побажав їм не лише плідної роботи, а й приємного перебування на гостинній землі Івано-Франківщини. Він коротко охарактеризував телерадіоінформаціний простір області, плани на його майбутній розвиток та підтримку місцевими органами влади засобів масової інформації краю.

Про можливості місцевого телебачення і радіомовлення говорив і Олександр Левицький, він висловив надію, що в конкурсній боротьбі за частоти Національна рада на перше місце ставитиме саме місцеві ЗМІ, оскільки вони насамперед надають інформацію про автентику краю, його культурне розмаїття,убезпечують інформаційний простір від коспополітизації.

Подібні наради стали традиційними в діяльності регуляторного органу, вони проводяться раз у рік в одному з обласних центрів України і присвячуються найактуальнішим питанням, що лежать у площині компетенції Національної ради і потребують докладних роз’яснень і настанов.

Такі наради проводяться з метою аналізу роботи регуляторного органу, в тому числі в розрізі діяльності представників Національної ради в областях, виявлення проблемних зон місцевого телерадіомовлення, обміну думками між столичними державними службовцями і місцевою владою та засобами масової інформації. Це дозволяє конституційному органу об’єктивно оцінити розвиток галузі в кожному з регіонів та окреслити майбутні завдання для ефективного забезпечення українських громадян доступом до інформації.

Питання, яким найбільше було приділено уваги на нараді в Івано-Франківську, стосувалися впровадження цифрового наземного телевізійного мовлення, заходів із розширення універсальної програмної послуги у зв’язку з появою в ефірі телерадіоорганізацій, які мовлять у цифровому стандарті DVB-T2, боротьби з телевізійним піратством і безліцензійною діяльністю суб’єктів господарювання в галузі телерадіомовлення, підходів до регулювання нових медіа тощо.

Як зазначалося у виступах членів Національної ради, основний чинник, від якого залежить, коли в Україні розпочнеться вимкнення аналогового сигналу, – це насичення ринку відповідними цифровими перетворювачами. До уваги братиметься також позиція каналів, які ведуть паралельне мовлення (аналогове і цифрове).

Для того, щоб люди добре розуміли, що перехід на цифрове телебачення вже на порозі – необхідна потужна роз’яснювальна робота, не лише телекомпаній, які безпосередньо зацікавлені в тому, щоб заохочувати людей переходити на новітню телевізійну технологію, а й кожного представника Національної ради, який повинен щоденно вести діалог із місцевою громадою.

Ішлося також про те, що перехідний період від аналогового до цифрового стандарту мовлення передбачає значне розширення пакета обов’язкових для ретрансляції програм. Більшість провайдерів програмної послуги, понад 300 компаній, вже переглянули свої загальні концепції і внесли відповідні зміни до ліцензій. Решта – перебувають у процесі переоформлення ліцензій, закупівлі необхідного обладнання, модернізації мереж. Однак цей процес відбувається досить повільно, тому представникам Національної ради необхідно спонукати ліцензіатів до швидшого завершення необхідних процедур.

Важливим напрямом роботи представників Національної ради в регіонах залишається виявлення безліцензійної діяльності суб’єктів господарювання, які можуть надавати програмні послуги з використанням ресурсу багатоканальних кабельних телемереж (у тому числі технології типу IPTV).

Станом на 20 лютого цього року Національною радою до Державного реєстру телерадіоорганізацій внесено 38 компаній, які мають 55 ліцензій провайдера програмної послуги з використанням технології IPTV, зареєстровано ще 49 заяв про видачу відповідної ліцензії. Однак, за даними регулятора, наприкінці 2012 року нараховувалося близько 80 суб’єктів господарювання, які здійснювали таку діяльність без дозвільних документів. Окрім того, що ці дії компаній протиправні, вони можуть спричинити руйнацію всієї сфери інформаційних технологій. Це питання і надалі перебуватиме під пильною увагою національного регулятора та відповідних правоохоронних органів.

Особливостям діяльності провайдерів програмної послуги в умовах впровадження нових технологій присвячувався виступ члена Національної ради Миколи Фартушного. Зокрема, він зазначив, що вивченню цих питань було приділено багато уваги торік, зокрема за ініціативи Національної ради і підтримки ОБСЄ було проведено низку навчальних семінарів у чотирьох регіонах України, тривала робота під час проведення нарад і зустрічей з індустрією, галузевими асоціаціями та об’єднаннями. Напрацювання за результатами проведеної роботи можуть бути використані під час розробки нової редакції Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Представники Національної ради, які входять до складу робочої групи з розробки нового медійного законодавства, надають пропозиції з цього питання і сподіваються, що вони будуть враховані в остаточній версії закону.

Нарада семінар триватиме і завтра, на ній розглядатимуться практичні питання діяльності представників Національної ради в областя


Перейти до вмісту