До уваги суб’єктів у сфері лінійних медіа! 8 травня вшановуємо День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років

07.05.2024

Національна рада звертає увагу теле- і радіомовників на те, що 8 травня щорічно вшановується День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років. Також цього року Україна втретє відзначає День пам’яті та примирення в умовах повномасштабної збройної агресії рф.

8 травня ми вшановуємо подвиг українського народу, його вагомий внесок у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлюємо повагу усім борцям проти нацизму, увічнюємо пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни. З нагоди цього пам’ятного дня ми посилюємо турботу про ветеранів війни, учасників українського визвольного руху цього періоду, жертв нацистських переслідувань. Також у цей травневий день ми утверджуємо спадкоємність традицій воїнів – переможців нацизму та нинішніх захисників нашої Вітчизни, консолідуємо суспільство навколо ідеї захисту України, яка є актуальною, як ніколи раніше.

Повномасштабне вторгнення російських військ у лютому 2022 року і захоплення українських територій, що спричинило загибель величезної кількості мирних жителів та наших воїнів-захисників, ще раз засвідчило, що неможливо запобігати повторенню воєн у майбутньому без рішучого засудження й покарання організаторів військових агресій та безпосередніх виконавців численних воєнних злочинів.

Національна рада рекомендує суб’єктам у сфері лінійних медіа висвітлювати інформацію щодо вшанування Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років і Дня пам’яті та примирення – через вбудовування інформації про ці дні пам’яті до повідомлень про сьогоднішні події, а також вшанувати пам’ять загиблих у Другій світовій війні хвилиною мовчання о 12:00.

Нагадуємо, що згідно з Указом Президента України від 16.03.2022 № 143/2022 в ефірі всіх суб’єктів у сфері лінійних медіа незалежно від форми власності щоденно о 9:00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання за співвітчизниками, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

Зважаючи на норми частини третьої статті 44 і пункту 26 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про медіа», до розробки і затвердження Національною радою спільно з органом спільного регулювання правил мовлення у дні пам’яті Національна рада при застосуванні відповідних положень керується нормами цього Закону з урахуванням попередньої практики застосування аналогічних норм законодавства.

Тому регулятор звертає увагу суб’єктів на необхідність при відзначенні Дня пам’яті внести відповідні зміни до теле- і радіопрограм з урахуванням попередньої практики організації мовлення в дні пам’яті та скорботи. Для цього необхідно керуватися Правилами ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті (далі – Правила).

Наголошуємо, що в разі фіксації і встановлення порушень вказаних вище Правил суб’єктами у сфері лінійних медіа регулятор матиме підстави для застосування заходів реагування, що передбачені Законом України «Про медіа». Адже рішення від 23.07.2015 № 1146 «Про затвердження Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті» станом на сьогодні не є скасованим.