Український «Щедрик» через 100 років після першого виконання в США знову звучить у Нью-Йорку

05.12.2022

Концерт Notes from Ukraine: A 100-Year Celebration of Carol of the Bells організований цьогоріч українськими громадськими організаціями спільно з дипломатичними установами США та України. 4 грудня цю музичну композицію «Щедрика» в залі Карнегі-Холу в Нью-Йорку виконали місцевий український хор «Думка» і київський дитячий хор «Щедрик», хор із Північної Америки «Трініті Вол-Стріт» і співаки інших колективів. Цей культурний проєкт проходить під патронатом першої леді України Олени Зеленської і Президента України Володимира Зеленського, вони привітали слухачів концерту у відеозверненні. Особисто підтримала артистів на одній із найпрестижніших сцен світу голова Національної ради Ольга Герасим’юк.


Вперше українська щедрівка в аранжуванні композитора Миколи Леонтовича прозвучала у столиці Сполучених Штатів Америки 1922 року, її виконав хор під орудою Олександра Кошиця. Згодом, у 1936 році, композитор Петро Вільговський, який за походженням був українцем і жив у США, написав до «Щедрика» низку англійських текстів. Відтоді Carol of the Bells («Колядка дзвонів») стала однією з найпопулярніших різдвяних пісень у США.


Вели концерт у Карнегі-Холі знаменитий американський режисер Мартін Скорсезе і відома американська акторка українського походження Віра Фарміга, яка походить з родини українських емігрантів. Вона звернулася до аудиторії спочатку українською мовою і розповіла про історію виконання «Щедрика» у Карнегі-Холі та важливість цього виступу для всього світу. Акторка повідомила, що в залі перебувають українські військові, яких вона попросила підвестися. Зал стоячи привітав наших захисників. Серед спеціальних гостей концерту були популярні у США та Україні виконавці.

Після виступу хорових колективів і виконання «Щедрику» зал влаштував 15-хвилинну овацію.

Частину зібраних на концерті коштів організатори планують передати у фонд відбудови України United24.

У дитячому хорі «Щедрик» в дитинстві співала і працівниця Національної ради Алла Марчук, завідувачка сектора роботи голови регуляторного органу. Зараз вона разом зі своїми друзями і співаками виконувала українські твори у Карнегі-Холі, серед яких і знаменита на весь світ українська щедрівка.

Українці дуже люблять свого «Щедрика», тому ця пісня звучить у домівках українців упродовж усіх новорічно-різдвяних свят.

Світлини: фейсбук-сторінка Олексія Прокопенка, скріншоти з відео