Українська мова на місцевому радіо в першому півріччі 2023 року — результати моніторингу

27.07.2023

У першому півріччі 2023 року Національна рада провела моніторинги програм регіональних і місцевих радіомовників щодо виконання ними вимог Закону України «Про медіа», а саме – обсягу пісень українською мовою і частки ведення програм державною мовою. Про результати моніторингу розповів член Національної ради Максим Онопрієнко.

Загалом працівники Національної ради провели 207 моніторингів, проаналізували мовлення 200 ліцензіатів — щодо дотримання вимог чинного законодавства у частині мовних квот. Моніторинги не проводились або проводилися не у всьому обсязі в Луганській, частково Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Харківській, Херсонській областях – у зв’язку з тимчасовим припиненням радіомовлення через інтенсивні бойові дії, загострення безпекової ситуації та окупацію.

Результати моніторингів засвідчили, що вимоги законодавства повністю виконуються — ознак порушень не зафіксовано.

Частка пісень українською мовою

За підсумками проведених спостережень, середній показник добового обсягу пісень українською мовою в ефірах місцевого та регіонального радіо у першому півріччі 2023 року становить 57% загального обсягу пісень. Це на 17% більше ніж вимагає законодавство: відповідно до Закону цей показник має становити не менше ніж 40%.

Найвищі показники зафіксовані у Донецькій (87%), Івано-Франківській (82%), Волинській (77%), Сумській (75%), Львівській (70%) та Рівненській (69%) областях.

Обсяг програм державною мовою

Результати моніторингів засвідчили, що середній показник добового ведення передач українською мовою в ефірах місцевого та регіонального радіо у першому півріччі 2023 року становить 100%. Це на 25% більше ніж вимагає законодавча норма. Закон зобов’язує радіомовників, щоб цей показник становив не менше ніж 75% усьогодобового обсягу ведення радіопрограм дикторами і ведучими, у тому числі новинно-аналітичних і розважальних блоків.

Повністю інфографіку дивіться тут: