Українська мова на місцевому радіо у другому півріччі 2023 року — результати моніторингу

01.02.2024

У другому півріччі 2023 року Національна рада провела моніторинги програм регіональних і місцевих радіомовників щодо виконання ними вимог Закону України «Про медіа», а саме – щодо обсягу пісень українською мовою і частки ведення програм державною мовою. З його результатами ознайомила членкиня і відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко.

Загалом працівники Національної ради провели 198 моніторингів, проаналізували мовлення 196 ліцензіатів — щодо дотримання вимог чинного законодавства у частині мовних квот. Моніторинги не проводились або проводилися не у всьому обсязі у 7-ми областях України – в Луганській, частково Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Харківській та Херсонській – у зв’язку з тимчасовим припиненням радіомовлення через інтенсивні бойові дії.

Результати моніторингів засвідчили, що вимоги законодавства повністю виконуються — ознак порушень не зафіксовано.

Частка пісень українською мовою

За підсумками проведених спостережень середній показник добового обсягу пісень українською мовою в ефірах місцевого та регіонального радіо у другому півріччі 2023 року становить 58% загального обсягу пісень. Це на 17% більше ніж вимагає законодавство: відповідно до Закону цей показник має становити не менше ніж 40%.

Найвищі показники зафіксовані у Сумській (84%), Донецькій (81%), Івано-Франківській (77%), Рівненській (77%) і Волинській (76%) областях.

Обсяг програм державною мовою

Результати моніторингів засвідчили, що середній показник добового ведення передач українською мовою в ефірах місцевого та регіонального радіо у другому півріччі 2023 року становить 100%. Це на 25% більше ніж вимагає законодавча норма. Закон зобов’язує радіомовників, щоб цей показник становив не менше як 75% усього добового обсягу ведення радіопрограм дикторами і ведучими, у тому числі новинно-аналітичних і розважальних блоків.

Повністю інфографіку дивіться тут: