25 ЖОВТНЯ У СПІВПРАЦІ З ОФІСОМ РАДИ ЄВРОПИ В РАМКАХ ПРОЕКТУ «ЗМІЦНЕННЯ СВОБОДИ МЕДІА ТА СТВОРЕННЯ СИСТЕМИ СУСПІЛЬНОГО МОВЛЕННЯ В УКРАЇНІ» ВІДБУЛАСЯ МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ «БЕЗПЕКА ЖУРНАЛІСТІВ В УКРАЇНІ. ПРИПИНЕННЯ БЕЗКАРНОСТІ».
25 жовтня у співпраці з Офісом Ради Європи в рамках проекту «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» відбулася міжнародна конференція «Безпека журналістів в Україні. Припинення безкарності».
На обговорення були винесені питання дотримання прав журналістів при провадженні ними діяльності, їхньої безпеки, аналіз наявної ситуації із порушенням цих прав і заходів, які вживаються правоохоронними органами, для розкриття правопорушень, скоєних проти працівників медіа.
Питання безпеки журналістів є дуже важливим для європейської спільноти, наголошувалося під час конференції зарубіжними гостями, тому йому приділяється чимало уваги на найвищому рівні. Тож і Комітетом Міністрів, і Парламентською Асамблеєю Ради Європи були розроблені рекомендації із обговорюваного питання. Вони видані спеціальним збірником та роздані учасникам заходу серед презентаційних матеріалів. Найновіші з них – Рекомендації Комітету Міністрів РЄ «Щодо захисту журналістики й безпеки журналістів та інших працівників ЗМІ», ухвалені 13 квітня цього року.
Під час заходу українські медіа-експерти зауважили, що останніми роками було внесено чимало змін у законодавство, що сприяло кращому реагуванню правоохоронних органів на перешкоджання діяльності журналістів. Було презентовано аналіз вітчизняного законодавства і європейських стандартів із безпеки журналістів, а також розглянуто ситуацію із порушенням справ проти України Європейським судом із прав людини. Водночас спільним для учасників заходу стало усвідомлення того, що попри певну потребу коригування останніх новел законодавства найбільшою проблемою для нашої країни є неналежна імплементація його норм. Тож учасники конференції намагалися сформулювати пропозиції, які б сприяли покращенню виконанню правоохоронними органами обов’язку щодо розгляду справ стосовно порушення безпеки журналістів. Серед іншого було зазначено, що в Генеральній прокуратурі готують методичні рекомендації для слідчих щодо розгляду таких справ.
Дискусія також стосувалася таких аспектів, як розголошення персональних даних журналістів, порядку акредитації, доступу і гарантування їм безпеки на території проведення АТО і самого поняття «журналіст» – кого із працівників медіа слід таким вважати. Загалом, є розуміння, що сюди слід зараховувати й осіб, котрі ведуть схожу діяльність, наприклад збирають публічну суспільно значущу інформацію.
Співорганізаторами міжнародної конференції стали Адміністрація Президента України, Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики і громадська організація «Інститут масової інформації». У ній взяли участь Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська, Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар, Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Х’юґ Мінґареллі, керівник департаменту інформаційного суспільства, Директорат інформаційного суспільства та протидії злочинності, Головний директорат з прав людини та верховенства права Ради Європи Патрік Пеннінкс, а також представники Адміністрації Президента України, Головного слідчого управління Національної поліції України, Генеральної прокуратури України, медіа-юристи, представники громадськості, журналісти, європейські експерти тощо. Представники Національної ради були серед запрошених на міжнародну конференцію.