Налагодженню партнерських зв’язків і співпраці між різними державними інституціями України і Литви була присвячена зустріч, організована 13 грудня Комітетом з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України і Комітетом з питань культури Сейму Литовської Республіки. На ній ішлося про широкий спектр питань взаємодії, поширення досвіду та взаємодопомоги у культурній, мовній, релігійній та інформаційній сферах. Відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко і член медіарегулятора Максим Онопрієнко приєдналися до обговорення планів подальших спільних дій.
Сьогодні, коли Україна стоїть на початку переговорів щодо свого членства у Європейському Союзі, досвід і підтримка балтійських колег є особливо цінними, щоб Україні вдало пройти увесь свій шлях і запровадити зміни, що чекають на неї у зв’язку з таким вибором.
Литва, що також пережила досвід радянської окупації, добре усвідомлює ризики, які нині несе світові росія, зазначив керівник Комітету з питань культури литовського Сейму Вітаутас Юозапайтіс.
Брехня, дезінформація, фейки, порушення демократичних принципів і стандартів – те, що вивчили на своєму досвіді литовці і, на думку голови Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Микити Потураєва, не достатньо розуміють країни «старої» Європи.
Обидві країни проводять багато досліджень щодо поширення і впливу російської дезінформації та пропаганди. Сторони погодилися з необхідністю підготувати відповідну презентацію для європейських країн з тим, аби донести справжню небезпеку й загрозу, яку становить це явище для світу.
Між литовським регулятором у сфері медіа – Комісією з питань радіо і телебачення Литви та Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення діє меморандум про співпрацю. Він був підписаний 2018 року, і цьогоріч термін його дії був автоматично продовжений на наступний 5-річний період. У рамках цього меморандуму відбувається співпраця між обома регуляторами, повідомила Олена Ніцко. Так, у жовтні представники Національної ради відвідали литовських колег для ознайомлення з досвідом їх роботи та впровадження європейських актів у національне законодавство.
Олена Ніцко адресувала представникам литовського Сейму слова вдячності за рішучість литовського медіарегулятора у протидії російській дезінформації і заборону показу російських пропагандистських каналів, а також блокування російських онлайн-ресурсів.
Національна рада також запевнила колег у готовності приєднатися до проведення заходу з питань дезінформації для країн Європи, надавши необхідні матеріали.
У зустрічі брали участь народні депутати і представники різних державних органів України, що опікуються гуманітарною та інформаційною сферами, – Міністерства культури, Центру протидії дезінформації, Уповноважений з питань захисту української мови, представники суспільного мовника тощо.