10 грудня член Національної ради Сергій Костинський поспілкувався про розвиток локального радіомовлення та протидію поширенню фейкових новин і мові ворожнечі в Україні з учасниками навчальної програми проєкту «Маленькі мас-медіа в Німеччині та Україні. До участі в розмові долучився начальник управління контролю та аналізу телерадіомовлення Роман Кіфлюк.
Під час зустрічі Сергій Костинський розповів про те, що завдяки впровадженим Національною радою підходам – форматним конкурсам на місцеве мовлення – за останні роки вдалося значно збільшити кількість локальних мовників. Сьогодні в Україні працюють 255 місцевих радіостанцій, з яких 90 з’явилися останнім часом. Якщо у 2015 – 2016 роках на місцевому рівні запрацювало лише 6 радіостанцій, то у 2017 ця цифра зросла до 15-ти, а за минулі два роки постали понад 30 локальних FM-радіостанцій щорічно. Вони активно розвиваються, деякі з них почали поширювати свої програми і на сусідні райони, а 6 – перетворилися на регіональних мовників.
Учасники навчальної програми запитували про те, як організувати локальну радіостанцію у своєму місті і який бюджет для цього потрібний. Вони також цікавилися майбутнім FM-радіомовлення і перспективами впровадження в Україні цифрового радіо. Сергій Костинський висловив думку, що попри подальшу роботу, яку вестиме Національна рада із розробки стратегії побудови загальнонаціональної мережі цифрового радіо, формат FM і далі працюватиме і залишатиметься ще тривалий час затребуваним.
Розповідаючи про роботу Національної ради із протидії поширенню неправдивої інформації, Роман Кіфлюк зауважив, що чинне українське законодавство є застарілим, не містить відповідних понять, а тому дає дуже мало важелів реагування на подібні виклики. Він нагадав випадок із телеканалом «NewsOne», який отримав санкцію «оголошення попередження» через розповсюдження неправдивої новини про слухання у Конгресі США щодо колишньої глави Національного банку В. Гонтаревої. Саме матеріали, що містили фейкньюз і розпалювання ворожнечі, стали однією з причин, через які Національна рада вилучила із переліку дозволених для ретрансляції в Україні понад 80 російських телеканалів. За словами Романа Кіфлюка, кожен випадок трансляції мови ненависті слід розглядати окремо, важливий також контекст програми, адже часто навіть звичні слова, коли вони певним чином підібрані, можуть збурювати ворожнечу і неприязнь. Виходом у цій ситуації, на його думку, є саморегулювання галузі – така практика є звичною для європейських країн. Новий закон про медіа, який нині розробляють, мабуть, передбачатиме саме такий підхід.
Цікавими для учасників програми також були питання припинення аналогового телебачення в Україні, кодування сигналу деяких телеканалів на супутнику, яке заплановане на січень 2020 року, партнерство Національної ради з іноземними державами, зокрема Федеративною Республікою Німеччина.
Навчальна програма була організована ГО «European Ways e.V.» (Лейпциг, Німеччина) у співпраці з міською радою м. Обухова та ГО «Асоціація розвитку Обухівщини» в рамках проєкту «Маленькі мас-медіа в Німеччині та Україні» за підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.