Дві радіостанції освоюватимуть три нові частоти на радіомовлення. До одного мовника застосовано припис за порушення медійного законодавства. У «Радіо Маямі» і «Просто радіо» – нові позивні. Низці радіостанцій, серед яких три програми Суспільного, на 10 років продовжено ліцензії. Цього разу зареєструвалися: 171 друковане видання, 9 онлайн-медіа, 2 лінійні медіа, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра, 4 провайдери аудіовізуальних сервісів. Про рішення, ухвалені на засіданні Національної ради 28 березня, – далі.
Національна рада визначила переможців конкурсу на радіомовлення для розвитку регіональних і загальнонаціональних мереж, оголошений рішенням регулятора від 16 листопада 2023 року № 1397. На цей конкурс пропонувалося 10 частот у 8 регіонах, однак на 7 частот претендентів не виявилося.
Переможцями конкурсу стали:
- «Авто радіо» (ТОВ «Авторадіо Україна») – у Запоріжжі на частоті 107,0 МГц і Сумах – 99,4 МГц;
- «Радіо Шлягер FM» (ТОВ «Телерадіокомпанія «Шансон») – у Білій Церкві на частоті 88,8 МГц.
Ці медіа повинні забезпечувати у загальному обсязі пісень упродовж доби і у проміжках часу між 7 і 14 годинами та між 15 і 22 годинами не менше ніж 45 відсотків пісень (музичних творів із текстом) державною мовою. Також їм рекомендовано розміщувати соціально важливі програми.
Відбулися зміни у складі універсального медіа-сервісу.
Національна рада вилучила зі складу УМС для обласних центрів і населених пунктів 24-х областей України, а також Автономної Республіки Крим (у тому числі міст Києва та Севастополя) ТОВ «Рєал Істейт-ТВ» (логотип «бігуді») через завершення строку дії дозволу на тимчасове мовлення. Водночас для населених пунктів Миколаївської і Сумської областей до складу УМС додано території Южноукраїнської міської територіальної громади та Охтирського району. Про розширення територій клопотали два провайдери аудіовізуальних сервісів – Дочірнє підприємство телевізійних систем «Квант» приватного акціонерного товариства «Атомсервіс» і ТОВ «Телекомпанія «ТВК».
Продовжено ще на рік дозвіл на тимчасове мовлення ТОВ «ТРК «Матрікс+». У Харківській області позивні «NovaLine», як і раніше, звучатимуть у селищі Золочеві Богодухівського та с. Липцях Харківського районів на частотах 88,9 МГц і 89,8 МГц відповідно.
Через недотримання законодавства до чернігівського мовника ТОВ «Телерадіоорганізація «Ліга» (логотип «Дитинець») застосовано припис. Це відбулося через порушення вимог пункту 4 частини першої статті 35 Закону України «Про медіа». За результатами планової перевірки діяльності компанії було виявлено, що вона не дотримується програмної концепції, оскільки зменшила обсяг дитячих програм (за ліцензією має бути 2 год./добу, а фактично – 1 год. 33 хв на добу). Закон зараховує таке порушення до незначних і передбачає винесення припису як заходу реагування. Медіа має усунути порушення упродовж місяця із дня оприлюднення рішення на офіційному вебсайті Національної ради й надалі не допускати подібних випадків.
Двом компаніям, що здійснюють лінійне телевізійне мовлення у Житомирі та Сумах, регулятор дозволив тимчасово відступити від умов їхніх ліцензій. Із клопотанням про зміну своїх програмних концепцій мовлення звернулися:
- ТОВ «Телекомпанія «Проскурів» (логотип «TV 7+»);
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Відікон» (логотипи «V», «V Відікон»).
Таку потребу вони обґрунтовують тим, що не можуть провадити діяльність у всьому обсязі через брак фінансових ресурсів і кадрів через війну. Частина їхніх працівників проходять службу в ЗСУ, частина – виїхали або звільнилися. До того ж відбувається постійне падіння рекламного ринку й погіршення їх матеріального стану.
Національна рада внесла до Реєстру 89 нових суб’єктів у сфері друкованих медіа. Усього зареєстровано 171 друковане видання – 84 журнали, 73 газети, 7 збірників, 4 наукові збірники, 2 наукові журнали, 1 науковий, медичний, екологічний журнал.
Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників– Україна (30 видань – 31%), а також Україна та зарубіжжя (68 видань – 69%).
Найбільшу кількість великих друкованих періодичних видань – одночасно 21 видання (19 журналів, 1 науковий збірник, 1 науковий журнал) – вніс до Реєстру Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Усі журнали поширюються як на теренах України, так і у світі. Мови публікації – українська, англійська, німецька, французька, польська, литовська, іспанська.
5 видань (4 журнали, 1 збірник) зареєстрував Одеський національний університет імені І. І. Мечникова. 3 видання поширюються лише в Україні, 2 – в Україні та світі. Мови публікації – українська, англійська та інші офіційні мови Європейського Союзу.
Одразу по 4 видання (журнали, збірники) зареєстрували Буковинський державний медичний університет із Чернівців, Українська академія друкарства зі Львова, Кузнецова Л. В. із Черкас. Усі видання поширюються і в Україні, і в зарубіжжі. Мови друку – українська, англійська, польська, російська.
Серед зареєстрованих газет – 8 поширюються в Україні та у світі, 20 – всеукраїнські, 27 – обласні, 16 – районні, 2 – міські.
Найбільшу кількість – 20 видань (11 газет, а також 9 журналів) – внесло до Реєстру дочірнє підприємство з 100% іноземною інвестицією «Бурда-Україна», м. Київ. Усі видання поширюються тільки в Україні. Публікуються українською, російською, англійською, німецькою мовами.
Одночасно 10 україномовних видань (8 обласних газет і до того ж 2 всеукраїнські журнали) зареєструвало ТОВ «Редакція газети «Молодий буковинець», м. Чернівці.
А от громадянка Босенко М. М. із Запоріжжя внесла до Реєстру 8 газет українською та російською мовами, які розповсюджуються в Україні та світі.
Керуючись частиною другою статті 15 Закону України «Про медіа», медіарегулятор відмовив Державному підприємству «Редакція газети «Голос України» зі столиці в реєстрації суб’єкта у сфері друкованих медіа, оскільки засновником газети є орган державної влади.
5 заявників вирішили зареєструвати свої 9 ресурсів як онлайн-медіа.
Одразу 5 медіаресурсів із однаковою назвою «RizniNews» подало черкаське ТОВ «Інформаційне агентство «РН». Це:
- публічні сторінки у соціальних мережах Facebook, Instagram, Telegram, Tik-Tok;
- канал у відеохостингу Youtube.
Вебсайти «Новинарня» і «PMG.ua» зареєстрували громадська організація «Нова громадянська ініціатива» із Києва і ТОВ «Редакція газети «Панорама» із Закарпатської області.
Львівське ТОВ «Видавничий Дім «Високий Замок» заявило про портал новин із таким самим ім’ям – «Високий Замок».
А Інститут соціології Національної академії наук України зареєстрував електронне наукове періодичне видання (журнал) «Соціологія: теорія, методи, маркетинг»/«Sociology: theory, methods, marketing».
Лінійними медіа, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра, стали:
- ТОВ «Уніан ТБ» (логотип «ПЛЮСПЛЮС»), м. Київ.
Це дитячий канал із загальнонаціональним покриттям, який цілодобово працює за супутниковою (DVB-S2) технологією.
- ТОВ «Ефірно-кабельне телебачення «Екта-Бровари» (логотип «ЕКТА»), м. Бровари Київської області.
Місцевий канал інформаційної тематики, який використовує кабельну аналогову, кабельну цифрову, IPTV-технологію.
Водночас товариству відповідно до статті 65 Закону України «Про медіа» скасовано реєстрацію провайдера аудіовізуальних сервісів.
4 провайдери аудіовізуальних сервісів – 1 із загальнонаціональним покриттям, 3 – місцевим – з’явилися у Реєстрі.
Свої послуги вони надаватимуть:
- ТОВ «Віжн ТБ» – територія України;
- фізична особа-підприємець Шляхтич О. В. – у Броварах Київської області;
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Майбуття» – у Сумах;
- ПП «Он лайн» – у Коростені Житомирської області.
Провайдер із загальнонаціональним покриттям працюватиме за супутниковою (DTH) технологією, решта вказали кабельну аналогову, кабельну цифрову, IPTV технології.
Під новими позивними працюватиме київське Підприємство «Радіокомпанія «Супер-нова». Відтепер у Києві та Житомирі на частотах 100,5 МГц і 104,9 МГц замість «Радіо Маямі» й «Просто радіо» компанія цілодобово звучатиме як «Радіо Марія».
Водночас медіа вирішило анулювати ліцензію на цифрове радіомовлення в Києві (3 програма) у частотному блоці 11D. Воно зауважує про недоцільність використання двох мереж для однакових програм.
Також відмовилося від ліцензії на мовлення в багатоканальній електронній комунікаційній мережі на 25 ТВК у Чернівцях ТОВ «Міська телерадіокомпанія «Чернівці» (логотип «С 4»). Компанія цілодобово працювала на 1-й програмі, однак отримала ліцензію на мовлення
в МХ-5.
Ще на 10 років регулятор продовжив строк дії ліцензій 6 радіостанціям. Серед них три програми АТ «НСТУ» із загальнонаціональним покриттям – «Радіо «Культура», «Українське радіо», «Радіо «Промінь».
Дві місцеві й одна регіональна компанії:
- ПрАТ «Радіокомпанія Люкс» (позивні «Люкс ФМ») – мовить цілодобово на частоті 103,1 МГц у м. Києві;
- «KISS FM» – ТОВ «Радіокомпанія «Ностальжі» – мовить у Запоріжжі на частоті 103,1 МГц;
- «Радіо Марія» – ТОВ «Телерадіокомпанія «ІФ Медіа-груп» – мовить цілодобово на 12 частотах у 9 регіонах нашої країни.
Також на звернення низки компаній медіарегулятор зафіксував зміни в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа, що стосуються оновлень інформації про структуру власності, кінцевих бенефіціарних власників, програмної концепції та технічних характеристик мовлення.