У загальнонаціональному радіоефірі у квітні добовий обсяг української мови відповідав встановленим законом вимогам

13.05.2021

В ефірі семи радіостанцій другий місяць поспіль передачі ведуться тільки української мовою, водночас у п’яти мовників у квітні цей показник зменшився в межах 1% –  25%. На засіданні 13 травня членкиня Національної ради Олена Ніцко повідомила нові результати щомісячного моніторингу мовлення 15 загальнонаціональних радіостанцій щодо дотримання мовної квоти.

Протягом квітня Національна рада перевіряла загальнонаціональні радіокомпанії на дотримання частин 2, 3 та 5 статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Моніторинг ефіру радіостанцій проводився цілодобово у будь-який вибірковий день місяця. На підставі його результатів складено підсумковий акт з інформацією про добовий обсяг передач і пісень українською мовою.  Докладніше із процесом здійснення моніторингу  і його характеристиками можна ознайомитись у Методологічних роз’ясненнях, підготовлених у 2019 році фахівцями Національної ради спільно з експертами громадських організацій і представниками медіаіндустрії.

Відповідно до законодавчих норм радіопередачі державною мовою мають вестися  ≥60% добового мовлення,  пісні українською мовою в ефірі радіостанцій протягом доби мають звучати ≥35%. За результатами моніторингу Національної ради у квітні всі 15 загальнонаціональних радіостанцій виконали вимоги мовної квоти.  

У семи радіостанцій – «Країна ФМ», «Українське радіо», «Люкс ФМ», «Радіо «Промінь», «Радіо «Культура», «Ретро», «Наше радіо» – передачі 100-відсотково ведуться державною мовою. Найнижчий показник другий місяць поспіль фіксується у радіостанції «Русское радио –  Україна» – 65%. Порівняно із березнем в ефірі трьох радіостанцій обсяг ведення передач державною мовою зріс: у «Шансон» – на 11%, у «Радіо НВ» – на 12%, у «Пятница» – на 1%. Водночас у передачах п’яти радіостанцій українська мова звучала рідше, найбільше  її частка зменшилась у радіостанції «Мелодія» – на 25%.

100% пісень у квітні звучали українською мовою в ефірі «Країна ФМ» і  «Українське радіо». Також високі показники, вищі за 80%, спостерігаються ще у двох суспільних радіостанцій – «Радіо «Культура» та «Радіо «Промінь». Найменше пісень українською мовою можна було чути на хвилі радіостанції «Шансон», їх частка вже другий місяць тримається на позначці 39%. Порівнюючи результати моніторингу з попереднім звітним місяцем, суттєвих змін зазнали показники у двох радіостанцій. Обсяг пісень українською мовою найбільше зменшився у «Радіо НВ» – на 12% і «Радіо «Культура» – на 11%.

Щомісячний моніторинг мовлення загальнонаціональних радіостанцій дозволяє Національній раді контролювати виконання законодавчих вимог щодо обов’язкової частки української мови, відстежувати зміни в радіоефірі і в разі потреби оперативно реагувати на порушення.

В інфографіках можна докладніше ознайомитися з результатами моніторингу Національної ради, а також простежити за динамікою змін обсягу української мови в загальнонаціональному радіоефірі.