У ЄС запрацювала нова система захисту прав користувачів у соцмережах

13.05.2025
Фото: Cristian Storto/Shutterstock.com

У Європейському Союзі запрацювала нова мережа незалежних організацій, яка допомагає користувачам захищати свої права в інтернеті. Сім європейських компаній офіційно запустили Європейську мережу органів позасудового вирішення спорів відповідно до Закону про цифрові послуги (DSA). Її основна мета – налагодити обмін досвідом, спростити комунікацію між платформами, користувачами та регуляторами, забезпечити незалежний перегляд рішень, які ухвалюють соцмережі щодо контенту.

Часто великі соціальні мережі не видаляють образливі або шкідливі пости, пояснюючи це «свободою слова» чи внутрішніми правилами платформи. Такі рішення не завжди здаються справедливими постраждалим. У багатьох випадках користувачі мають право подати скаргу або оскаржити рішення соцмережі через незалежні центри розгляду скарг.

Лише за перші три місяці 2025 року чотири сертифіковані органи розглянули понад 4500 скарг. Із них понад 1500 звернень отримав ACE – Європейський апеляційний центр з Ірландії. До початку березня він ухвалив близько 150 рішень, до того ж більшість – на користь користувачів, а не операторів платформ.

Які організації приєдналися до нової мережі:

  • німецька компанія User Rights, сертифікована Федеральним агентством мереж;
  • ірландський Європейський апеляційний центр Appeals Center Europe (ACE), який із листопада приймає звернення щодо видалення або збереження контенту на Facebook, TikTok і YouTube;
  • Adroit (Мальта);
  • Central European Appeals Hub (Словаччина);
  • Impress Dispute Resolutions (Ірландія);
  • MFSD (Італія);
  • Vitarendező Tanács (Угорщина).

Скарги розглядаються безкоштовно для користувачів. Платформи сплачують 95 євро за кожну справу. Але в майбутньому, якщо арбітражний орган ухвалить рішення на користь платформи, з користувачів стягуватимуться символічні 5 євро для часткового покриття витрат.

Відповідно до закону DSA (Акт про цифрові послуги) великі соцмережі зобов’язані створити окремий розділ для оскарження рішень та розміщувати посилання на європейські арбітражні портали у своїх повідомленнях.


Перейти до вмісту