У післявоєнній відбудові України важливу роль відіграють медіа

14.11.2023

Про роль медіа в післявоєнній відбудові України, їх значення для інформаційного залучення громадян під час панельних дискусій на Donbas Media Forum розповів член Національної ради Олександр Бурмагін. Він взяв участь у заході, що відбувся 10 – 11 листопада в Києві.

Перше, що робить ворог, коли заходить на українську територію, – починає видавати газети, використовуючи редакції і схиляючи до роботи журналістів на окупованих землях, поділився Олександр Бурмагін під час дискусійної панелі «Роль медіа в повоєнній відбудові: журналісти між владою та суспільством». Так само відбувається у радіо- та телепросторі. Ворог приділяє дуже велику увагу інформаційній складовій, і цьому потрібно протидіяти. Національна рада, за словами Олександра Бурмагіна, тримає на цьому питанні фокус і разом з іншими державними та правоохоронними органами бере участь у протидії дезінформації.

На звільнених територіях надзвичайно гостро стоїть проблема відновлення українських медіа та повернення людей в український інформаційний простір. Тож значення медіа в питанні післявоєнного відновлення України, а надто на деокупованих територіях, є надважливим.

Олександр Бурмагін поділився висновками, які зробили члени медіарегулятора за результатами поїздок на прифронтові і прикордонні території.

«Як показала практика, зокрема на деокупованій Херсонщині та Харківщині, друковані медіа заходять перші. Мовлення не було, оскільки інфраструктура була повністю розвалена. Всі засоби приймання сигналу не працювали. На деокупованих територіях спочатку заходили газети, потім радіо, далі відновлювалися провайдери інтернету разом із мобільним зв’язком і інтернетом, і тільки потім телебачення», – розповів Олександр Бурмагін.

Особливо важливу роль у післявоєнній відбудові мають регіональні і локальні медіа, тому вони мають бути професійними і відповідальними. За результатами поїздок у регіони Національна рада зробила висновки й визначила певні пріоритетні завдання. Так, знаючи про проблему доставки друкованої преси в регіонах, регулятор провів переговори з «Укрпоштою».

Національна рада також має певні інструменти, орієнтовані на ці райони. Це – тимчасові дозволи на мовлення на територіях, що межують з ворогом. Окрім відновлення мовлення, увага також приділяється питанням інформаційної протидії ворогу.

«Для повноцінного і якісного відновлення мовлення на деокупованих територіях має бути цілеспрямована державна політики Це має бути цілий алгоритм дій у співпраці з різними державними органами. Для деокупованих територій мають бути певні правила. Потрібно бути проактивними», – підсумував Олександр Бурмагін.