20 березня Національна рада оприлюднила результати моніторингу загальнонаціональних та регіональних і місцевих радіостанцій щодо трансляції в їхніх ефірах пісень українською мовою. Дані щодо обсягу україномовної пісні в областях озвучив член Національної ради Сергій Костинський.
Він зауважив, що ситуація в регіонах так само, як і на загальнонаціональних радіостанціях, є позитивною. Середній показник пісень державною мовою на регіональних і місцевих радіостанціях становить 52%. Це на 17 відсоткових пунктів більше, ніж того вимагають законодавчі норми. Порівняно з попереднім періодом проведення моніторингу (листопад 2017 – жовтень 2018 р.) частка україномовних пісень зросла на 4 відсоткові пункти.
«Українська мова сьогодні, українська пісня – вони нагадують хвилю, тому що наповнили ефір країни від кордону до кордону, до лінії розмежування, до межі з тимчасово окупованим Кримом», – сказав Сергій Костинський. На його переконання, насичення ефіру вітчизняних радіостанцій україномовним продуктом матиме добрі наслідки і в аспекті подальшої деокупації Криму і частин Донецької та Луганської областей.
«Ми зараз робимо велику спільну роботу, бо наша громадянська ідентичність поєднується українською мовою, українською культурою. І після деокупації тимчасово захоплених територій України, яка наповнена нині українською мовою, українською піснею, досить легко буде потім заповнити ефір цих територій вітчизняною продукцією», – висловився він.
Загалом у п’яти областях країни обсяг україномовної пісні на радіо перевищує 70%. Ще в кількох областях українська пісня – кожна друга в ефірі. Найвищі показники звучання пісень українською мовою в таких областях:
Рівненська і Тернопільська – 79%
Сумська – 72%
Кіровоградська – 71%
Івано-Франківська – 70%
Львівська – 60%
Чернівецька – 58%
Волинська – 57%
Донецька – 50%.
При цьому за період із жовтня 2018 по лютий 2019 року в низці областей зафіксовано найбільшу динаміку зростання обсягу україномовних пісень. Це стосується таких 7-ми областей:
Кіровоградська – на 24 відсоткові пункти;
Сумська – на 11 в. п.;
Чернівецька і Закарпатська – на 12 в. п.;
Полтавська – на 10 в. п.
Загалом моніторингом Національної ради було охоплено 185 регіональних і місцевих FM-радіостанцій. Моніторинг проводився упродовж доби, а також у проміжках часу із 07:00 до 14:00 і з 15:00 до 22:00.
У третій рік дії мовних квот на радіо (з листопада 2018 року) закон передбачає, що частка україномовних пісень в загальному обсязі має становити не менше як 35 відсотків.