Під час візиту до голандських регуляторів 20 квітня відбулася зустріч членів Національної ради з питань телебачення і радіомовлення з керівництвом Агентства з питань комунікації Нідерландів.
Старший радник Агентства Франк Бодевес і голова Національної ради Володимир Манжосов обмінялися думками щодо впровадження цифрового мовлення в обох державах. У Нідерландах цей процес тривав три роки. 11 грудня 2006 країна повністю перейшла на „цифру”. З технологічної точки зору все пройшло доволі просто. Це зумовлено тим, що 99,9% телерадіоорганізацій країни мовлять у кабельних мережах.
«Поширення кабельного мовлення сприяло переходу на цифру. І по сьогоднішній день кабельне мовлення є достатньо серйозним конкурентом цифрового. Нині кабельні мережі охоплюють телевізійних споживачів у пропорції 50% на 50%», – коментує заступник голови Національної ради Лариса Мудрак.
Другою особливістю впровадження цифрового мовлення в Нідерландах є те, що цей процес був достатньо серйозно корегований і корельований із сусідніми країнами, оскільки Нідерланди на той час уже були членом Європейського Союзу.
Також варто зазначити, що в Нідерландах діє лише один приватний оператор – компанія KPN. Цей провайдер працює з форматом DVB-T з 2003 року, і лише зараз перед ним постало питання про перехід на більш новітній формат, як, наприклад, DVB-T2 або DVB-T4. Загалом у Нідерландах є чотири приватні й один громадський мультиплекс. Громадське мовлення – безкоштовне. У країні нараховується 29 телевізійних каналів і 19 радіомовників.
Цікавим та корисним є досвід Нідерландів для України у впровадженні „цифри” ще з тієї причини, що протягом усього процесу пріоритет надавався місцевому мовленню.
Агентство з питань комунікації має широкий діапазон повноважень. Окрім цифрового телебачення та радіомовлення, воно має повноваження щодо надання „цифрового дивіденду”. Ця функція передбачає кореляцію частотного використання під час масштабних публічних заходів (концерти, різноманітні акції, виступи та ін.), а також відіграє важливу роль при коригуванні роботи мобільних операторів.
Агентство з питань комунікацій Нідерландів було створене в 90-ті роки на базі нідерландського телекому, що розпочав роботу ще в 1927 році. Ця структура за своїми функціями нагадує УДЦР (Український державний центр радіочастот).
«Агентство управляє частотним ресурсом у країні та забезпечує нагляд за ринком, воно тримає під своїм контролем увесь бездротовий зв’язок країни, – розповідає Лариса Мудрак. – Найбільшою особливістю роботи цього органу є те, що він видає величезну кількість ліцензій на мовлення, серед них і такі мовники як, наприклад, човни, яхти, супермаркети тощо. У 2010 році агентство видало 100 тисяч ліцензій та інших реєстраційних документів».
Розташоване Агентство з питань комунікацій Нідерландів у місті Гронінгем – це майже прикордонна зона країни. Загалом Голандському державному управлінню притаманна глибока децентралізація. Майже всі управління і відомства, за винятком лише Міжнародного суду, Парламенту та головних міністерств, розташовані в різних містах Голандії. Така схема створена, серед іншого, і з метою розвантаження центру та сприяння містоутворенню.
Довідково: Візит делегації Національної ради до Нідерландів став можливим завдяки підтримці та забезпечення програми Європейського Союзу «Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі».