У Національній раді відбувся семінар, присвячений питанню конфлікту інтересів на державній службі

12.12.2016

У НАЦІОНАЛЬНІЙ РАДІ ПРОВЕДЕНО ПЕРШУ ЧАСТИНУ ПРАКТИЧНОГО СЕМІНАРУ “ВИЯВЛЕННЯ ТА ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ КОНФЛІКТУ ІНТЕРЕСІВ», ОРГАНІЗОВАНОГО РАДОЮ ЄВРОПИ В РАМКАХ ПРОЕКТІВ «ЗМІЦНЕННЯ СВОБОДИ МЕДІА ТА СТВОРЕННЯ СИСТЕМИ СУСПІЛЬНОГО МОВЛЕННЯ В УКРАЇНІ» І «СВОБОДА МЕДІА В УКРАЇНІ».

 12 грудня в Національній раді проведено першу частину практичного семінару “Виявлення та вирішення проблеми конфлікту інтересів», організованого Радою Європи в рамках проектів «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» і «Свобода медіа в Україні». Експертом Ради Європи, який провів навчання для працівників апарату регуляторного органу, був Рок Прапротнік зі Словенії, начальник відділу нормативно-правової відповідності NLB Банку.

 Під час практичного семінару розглядалися питання етики державних службовців, а також понять державного, приватного інтересу і конфлікту інтересів на державній службі.

 Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг нагадав, що Рада Європи приділяє значну увагу боротьбі з корупцією через очевидну загрозу, яку та становить для засадничих принципів організації, верховенства права, стабільності демократичних інституцій, прав людини й економічного та соціального прогресу. Крім того, Рада Європи переймається і питанням незалежності регуляторних органів. Так, розроблено стандарти щодо призначення складу і функціонування медіа-регуляторів, фінансової незалежності, їх повноважень і компетенції, а також підзвітності громадськості.

 Виконання функцій Національною радою вимагає дотримання високих стандартів членами і працівниками регуляторного органу, зауважив Мортен Енберг. Їх складовою є конфлікт інтересів. Голова Офісу Ради Європи в Україні нагадав, що медіа-експерти, які ретельно досліджували статус Національної ради, радять переглянути підзаконні акти для покращення запобігання конфлікту членів медіа-регулятора, розробити кодекс етики членів і працівників, ухвалити внутрішні правила запобігання зовнішнього тиску, схиляння до вчинення корупційних дій. Практику ухвалення внутрішнього етичного кодексу вже має НАБУ. Також експерти Ради Європи радили проводити освітні заходи для підвищення обізнаності щодо механізмів подолання конфліктів інтересів. Сьогоднішній експертний семінар і став одним із таких заходів.

 Голова Національної ради Юрій Артеменко зазначив, що навчання має забезпечити всебічний розгляд теми, сприяти кращому розумінню понять, які застосовуються у нормативно-правових актах різних країн, та їх узагальненню, напрацюванню й певних практичних навичок аналізу ситуацій, де можливий конфлікт інтересів.

 Робота під час семінару розпочалася з того, що завідувач сектору персоналу Національної ради Надія Вусик нагадала про законодавчі аспекти врегулювання в Україні питання корупції і конфлікту інтересів. Далі Рок Прапротнік зупинився на питаннях суспільного, приватного інтересів, а також конфлікту інтересів. Були розглянуті випадки, що мали місце в різних країнах світу, і спосіб реагування на означені ситуації. Під час семінару було багато обговорень і запитань.

 Також для працівників Національної ради було підготовлено практичне заняття. Слухачі, які були поділені на групи, розглянули різні випадки, визначаючи наявність певного виду конфлікту інтересів, і найбільші ризики для їх учасників. Також вони мали запропонувати можливі шляхи розв’язання ситуацій, тобто сказати, як мали діяти в тих чи інших ситуація персонажі цих історій.

 Наступна частина семінару відбудеться у п’ятницю. Її проведе експерт Ради Європи, український медіа-юрист Дмитро Котляр.