У Національній раді обговорили правила висвітлення у медіа теми дітей війни

02.11.2022

2 листопада відбулося засідання Робочої групи зі створення правил захисту дітей у медіа. Учасники обговорили  аспекти дотримання ЗМІ певних правил, які у складний час воєнних подій убезпечують дітей  від  повторної травматизації. 

Члени робочої групи, яка була оновлена 6 жовтня 2022 року, розглянули і детально обговорили проєкт нової редакції Акта № 3. Він тепер матиме назву «Висвітлення в медіа теми дітей війни».

Голова Національної ради Ольга Герасим’юк  привітала учасників засідання і сказала, що дуже рада поновленню роботи цієї групи. Від початку заснування у 2016 році вдалося напрацювати низку документів. Вони стосуються чутливих тем і допомагають краще захищати дітей  від шкідливої інформації. Зараз новий виток у діяльності робочої групи, і пов’язаний він насамперед із подіями війни. «Ми змушені розповідати про події війни, а тому на ходу створюємо правила, щоб  краще захистити дітей від тих жахів, які з реального життя потрапляють на екрани». Спільне обговорення  індустрією, регулятором і громадськістю конкретних вимог, яких потім медіа будуть дотримуватися, дадуть нам розуміння того, як рухатися далі і не наражати дітей на небезпеку ще й у медіа.

Олена Ніцко, голова робочої групи, членкиня і відповідальна секретарка Національної ради привітала всіх, хто долучився до цієї діяльності, і висловила сподівання, що невдовзі настане той час, коли робоча група відновить свої засідання у приміщенні медіарегулятора. Вона сказала, що до складу робочої групи увійшла радниця – уповноважена Президента України з прав дитини і дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук. Робоча група має гарний досвід співпраці з Офісом Уповноваженого, і участь Дар’ї Герасимчук сприятиме врахуванню певних нюансів захисту прав дітей під час створення саморегулівних документів для медіа.

Проєкт оновленого Акта № 3 презентувала президентка Української асоціації медіапсихологів та медіапедагогів,  заступниця директора з наукової роботи Інституту соціальної та політичної психології НАПНУ Любов Найдьонова. Вона пояснила, які причини необхідності оновлення цього документа, який до цього мав назву «Висвітлення ЗМІ теми участі дітей у збройних конфліктах»:

  • зміна ситуації у зв’язку із повномасштабним вторгненням рф;
  • рівень психотравматизації населення (дослідження мешканців міст 50+ компанією «Катар Україна» спільно з благодійним фондом Mindy та ІСПП НАПН України, серпень 2022);
  • медіатравматизація (дослідження лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти ІСПП НАПН України, жовтень 2022).

Зокрема Любов Найдьонова навела дані досліджень щодо поширеності прояву окремих симптомів посттравматичних стресових реакцій, які спостерігаються в українського населення.

Дослідження про стресовий досвід вказують на те, що багато респондентів отримують його через медіа, а отже, ми маємо особливо подбати про покоління наших дітей як покоління дітей війни.

Учасники детально обговорили кожен новий пункт оновленого документа та узгодили окремі деталі. Активно долучилися до конкретизації деяких положень директор департаменту новин «Студії 1+1» Сергій Попов, заступниця з правових питань групи «StarLightMedia» Оксана Остапко, начальник відділу аналізу  аудіовізуальних медіапослуг та соціологічних досліджень Національної ради Дмитро Швидченко,  директор департаменту моніторингу контенту та стандартів мовлення НСТУ Федір Скрипник і Дар’я Герасимчук. Їхні пропозиції та зауваження були обговорені і враховані.

Члени робочої групи домовилися про фіналізацію редакції документа до 5 листопада. Потім  оновлений Акт № 3 буде передано на підписання медіагрупам і оприлюднено на офіційному вебсайті медіарегулятора. Його підписантами можуть стати всі медіаресурси, які дбають про морально-психологічне і емоційне здоров’я українських дітей.

Як зазначила Олена Ніцко, всі документи, які розробляє Робоча група зі створення правил захисту дітей у медіа, стануть основою для відповідних медіакодексів, що будуть ухвалюватися органами співрегулювання.