У Лондоні відбулася Міжпарламентська конференція ПАРЄ

13.04.2016

Перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк взяла участь у Міжпарламентській конференції ПАРЄ «Роль національних парламентів у вдосконаленні свободи, незалежності, прозорості та різноманіття медіа», що відбулася 11 квітня у столиці  Великої  Британії.

Конференція є частиною діяльності Ради Європи, визначеної для реалізації у рамках ініціативи Східного партнерства. Її учасниками є національні делегації законодавчих органів Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Грузії, Молдови й України, члени Парламенту Великобританії і Парламентської Асамблеї Ради Європи, зокрема Комітету з питань культури, науки, освіти та медіа, Підкомітету з питань медіа та інформаційного суспільства, представники регуляторних органів у сфері медіа, суспільних мовників, засобів масової інформації і неурядових організацій у сфері свободи слова у ЗМІ.

У програмі заходу – кілька сесій, що присвячені питанням прозорості медіа-власності, незалежності суспільних медіа, національних стратегій і ролі парламентів у забезпеченні свободи, прозорості та різноманіття медіа. У цьому контексті розглядатимуться акти Ради Європи, зокрема Резолюція «Захист безпеки журналістів і свобода медіа в Європі» 2015 року, Резолюція «Збільшення прозорості медіа-власності» 2015 року і Рекомендація «Фінансування суспільного мовлення» 2009 року. 

В останній, зокрема, наголошується на потребі суспільних мовників освоювати нові технології  зв’язку, які дедалі ширше використовуються в галузі аудіовізуальних засобів масової інформації та електронних комунікацій. Йдеться про те, що через значне розширення медіа-ринку і зміни в потребах споживачів суспільні мовники повинні урізноманітнювати свої послуги через тематичні канали, медіа на замовлення, друковані засоби масової інформації і медіа-послуги на основі Інтернету. Це забезпечуватиме всеохопний і конкурентоздатний спектр медійних послуг для всіх груп населення. У Рекомендації також зазначається, що суспільні мовники мають бути незалежними від урядів і спроможними функціонувати без політичного втручання, а тому модель  їх фінансування має відображати цю незалежність.

Ці питання є надзвичайно актуальним для вітчизняної медіа-сфери, адже ще не завершено  процес створення Національної суспільної телерадіокомпанії України, і зовсім недавно набули чинності законодавчі норми, які зобов’язують суб’єктів інформаційної діяльності розкривати інформацію про медіа-власність. 

У першій панелі конференції Ольга Герасим’юк розповіла про заходи, що вживаються в Україні для збільшення прозорості медіа-власності та розкриття інформації про кінцевих бенефеціарів електронних ЗМІ. Учасники заходу з інтересом зустріли це повідомлення. На черзі – обговорення правил і механізмів, які є різними в кожній країні, але виконують однакові завдання – відкривають для громадськості справжніх власників медіа-ресурсів.