У лідерах виконання мовної квоти знову «Країна ФМ» і три радіоканали Суспільного – результати моніторингу радіоефіру за жовтень

18.11.2021

На засіданні 18 листопада членкиня Національної ради Олена Ніцко повідомила, як загальнонаціональні радіостанції дотримувалися мовної квоти у жовтні. Які мовники вийшли у лідери за обсягом української мови, а хто навпаки опинився в кінці цього рейтингу – нові результати мовного моніторингу Національної ради.

Національна рада щомісяця перевіряє 14 загальнонаціональних радіостанцій на дотримання законодавчих вимог щодо обсягу української мови – частин 2, 3 і 5 статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

У дні, коли проводився моніторинг, – розповіла Олена Ніцко, – в ефірі мовників фіксувалися високі показники української мови. У всіх вони перевищували визначену законом добову квоту – 60% ведення передач державною мовою та 35% пісень українською мовою.

У жовтні лідерами за обсягом ведення передач державною мовою стали «Країна ФМ», «Українське радіо», «Люкс ФМ», «Радіо «Культура» і «Радіо «Промінь». Передачі на цих радіостанціях велися 100% українською. Із показником 98% п’ятірку лідерів майже наздоганяє «Kiss FM». Наступними у рейтингу йдуть «Пятница» – 88%, «Радіо НВ» – 85%, «ХІТ ФМ» – 82%. У решти мовників показники перевищують 70%. Найменше у жовтні українською мовою велися передачі «Русское радио – Україна». Із показником 72% радіостанція посідає останню сходинку.

За обсягом пісень українською мовою рейтинг очолюють «Країна ФМ», «Українське радіо» і «Радіо «Культура». У їх добовому мовленні україномовні пісні становили 100%. В ефірі третього радіоканалу Суспільного – «Радіо «Промінь» – українською звучали 83% пісень. Найменше їх було на радіостанції «Шансон» – 41%.  

Порівняно з попереднім звітним місяцем у жовтні обсяг ведення передач державною мовою зріс у трьох радіостанцій: у «Радіо НВ» – на 7%, у «Мелодії» – на 4% і у «ХІТ ФМ» – на 2%. Водночас у шести мовників фіксувалося незначне зменшення цього показника в межах 1 – 3%. Стосовно пісень українською мовою, цього місяця вони частіше виходили в ефір. Їх добовий обсяг зріс у семи радіостанцій – у «Радіо «Культура» на 16%, у «Русское радио – Україна» на 6%, у «Радіо НВ» на 5%, у «Пятница» на 4%, у «Шансон» на 2% та у «Люкс ФМ» на 1%.

Олена Ніцко подякувала мовникам за сумлінне виконання законодавчих вимог. Важливо, аби ліцензіати підходили до свого обов’язку щодо забезпечення в ефірі частки державної мови не просто формально, щоб мовна квота заповнювалася не тільки кількісно. Вона висловила побажання, аби з обсягом в ефірі радіостанцій зростала і якість україномовного контенту, який очолюватиме не тільки мовний рейтинг Національної ради, а й стане лідером  всеукраїнських радіочартів.


Перейти до вмісту