У країні має бути посилено контроль за рекламуванням лікарських засобів

28.11.2017

У Національній раді 27 листопада відбулася спільна нарада за участі представників регуляторного органу, Міністерства охорони здоров’я, Державної служби України із лікарських засобів та контролю за наркотиками, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, на якій учасники дійшли думки, що питання рекламування в електронних ЗМІ лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичної техніки, методів діагностики і лікування потребує більшого контролю з боку державних органів.

До обговорення актуальної теми, що безпосередньо стосується здоров’я людей та їх права на достовірну інформацію, долучилися Уляна Фещук – заступник голови Національної ради, керівники структурних підрозділів регуляторного органу, Роман Ілик – заступник міністра охорони здоров’я, Тарас Лясковський – начальник управління фармацевтичної діяльності та якості фармацевтичної продукції МОЗ України, Наталія Гуцал – начальник відділу державної реєстрації лікарських та імунобіологічних засобів цього ж управління МОЗ, Микола Холоденко – начальник відділу комунікацій та міжнародних відносин Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Олег Кобельков – начальник відділу контролю за рекламою та дотримання антитютюнового законодавства департаменту захисту споживачів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

За даними моніторингу програм загальнонаціональних телеканалів України, проведеного Національною радою у березні 2017 року, було зафіксовано середній обсяг реклами лікарських засобів, медичної техніки, методів профілактики і реабілітації, а також реклами харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок на рівні 29%  загального обсягу реклами. На окремих каналах обсяг подібної реклами становить більше від половини всієї реклами. Нині це найбільший сегмент рекламного ринку на телебаченні України.

Правомірність трансляції реклами лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації регулюється статтею 21 Закону України «Про рекламу» і передбачає використання інформації, яку може надавати тільки центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я – МОЗ України. Проте відповідно до статті 26 Закону України «Про рекламу» МОЗ не включено до переліку державних органів, які уповноважені здійснювати контроль за рекламою.

Національна рада наділена повноваженнями лише щодо порядку і обсягів розміщення реклами, а якщо вбачає певні порушення в ефірі телерадіоорганізацій, то звертається до Держпродспоживслужби для передбаченого законом реагування.

Тобто контролювати рекламування ліків інших медичних препаратів та виробів можливо лише задіявши ці державні органи, кожен окремо безсилий вплинути на подібні порушення.

Відповідно до правових норм рекламувати можна тільки ті ліки й іншу лікарську продукцію, яка має обов’язковий сертифікат і дозволена до реалізації без рецептів лікаря. Відповідні дані містяться в Державному реєстрі ліків, що розміщений на веб-сайті МОЗ. 

Учасники наради констатували, що, зважаючи на ці законодавчі аспекти, чіткого механізму контролю за рекламуванням лікарських засобів не запроваджено, а відповідно ринок перенасичений недобросовісною рекламою.

Останніми роками активно порушується питання повної або часткової заборони реклами лікарських засобів на радіо і телебаченні, що з урахуванням наведених результатів моніторингу може мати руйнівний характер для розвитку українського телевізійного та рекламного ринків.

Національна рада проводить офіційний моніторинг і може ділитися його результатами, МОЗ України та Держлікслужба мають у своєму розпорядженні інформаційну та правову базу щодо лікарських засобів, Держпродспоживслужба наділена широким спектром контрольних заходів та механізмів, зокрема, це можливість накладати штрафні санкції. Якщо об’єднати зусилля, то і результатів не доведеться довго чекати.

Половина лікарських засобів, які рекламуються, не є ефективними і не несуть користі людям, сказав заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик. І поширювана в Україні реклама «зовсім не корелюється з тим, що є в цивілізованому світі». Безперечно, мають бути вироблені засадничі правила і рекомендації. Навіть обговорення цих питань у публічній площині, на його думку, мають дати позитивні наслідки.

У підсумку учасники наради дійшли згоди, що обговорення цих важливих для суспільства в цілому і кожної людини зокрема питань відбуватиметься відтепер на постійній основі. Це дасть змогу оперативно і кваліфіковано вирішувати поточні питання контролю за рекламою лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичної техніки та питань діагностики і лікування в ефірі телерадіоорганізацій України.