Національна рада поповнила перелік медіасервісів держави-агресора російським сервісом Tvigle, розглянула результати планових перевірок семи мовників, запропонувала для громадського обговорення два проєкти нормативно-правових актів, що допоможуть комунальним мовникам у їх трансформації в публічні, а також зареєструвала перше українське аудіовізуальне медіа на замовлення «1+1 Video». Про рішення, ухвалені на засіданні 27 липня, – далі.
За сумлінну працю, високий професіоналізм та особистий внесок у боротьбу проти військової агресії ворога Почесною грамотою Національної ради нагороджено колективи харківських компаній ПП «Телерадіокомпанія «Ефір-Р», і ТОВ «Телерадіокомпанія «Матрікс+».
До Переліку аудіовізуальних медіа-сервісів на замовлення та сервісів провайдерів аудіовізуальних сервісів держави-агресора регулятор вніс ще один російський сервіс – Tvigle. Національна рада розглянула звернення ТОВ «Мегого», провела моніторинг цього аудіовізуального медіасервісу на замовлення, дослідила інформацію про його структуру власності та діяльність і дійшла висновку про наявність підстав для його внесення до зазначеного Переліку. Про своє рішення регулятор поінформує Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектру та надання послуг поштового зв’язку, платформи цифрової дистрибуції мобільних застосунків, виробників телевізійних приймачів та кінцевих (термінальних) обладнань, що поставляються в Україну, і Національний банк України й міжнародні платіжні системи для вжиття відповідних заходів з обмеження його поширення на території України.
Національна рада винесе на громадське обговорення проєкти Типового статуту суб’єкта у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа і Типового трудового контракту із керівником суб’єкта у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа. Ці документи стануть базовими зразками для комунальних медіа, які відповідно до Закону України «Про медіа» будуть реформуватися у публічні медіа. Термін громадського обговорення цих проєктів – 1 місяць.
Після тривалої перерви Національна рада відновила проведення перевірок. На засіданні регулятор розглянув результати планових виїзних перевірок семи мовників – «Радіо Один» (ТОВ «ТРК «Українське музичне мовлення», м. Київ), «Львівська хвиля – радіо нашого міста» (ТОВ «ТРК «Львівська хвиля», м. Львів), «KISS FM» (ТОВ «Радіокомпанія «Ностальжі», м. Запоріжжя), «Люкс ФМ» (ПП «Телерадіоорганізація «Софія», м. Київ), «Радіо Мейдан» (ТОВ «Телевізійна компанія «Атлант-СВ», м. Київ), «Радіо Крим. Реалії» (ГО «Радіо кримських громад», м. Київ), «СУСПІЛЬНЕ ДОНБАС» (АТ «НСТУ»). Порушень законодавства та умов ліцензії в діяльності мовників не зафіксовано.
Національна рада зареєструвала першого суб’єкта у сфері аудіовізуальних медіа на замовлення – нелінійне медіа «1+1 Video». Технологія, яка застосовується для надання сервісу, – ОТТ.
До складів універсальних медіа-сервісів для населених пунктів Івано-Франківської області внесено два місцевих мовники – ТОВ «ТРК Раі» (логотип «РАІ»), м. Бурштин, та Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина» (логотип «Галка в короні з печатки Ярослава Осмомисла»).
Медіарегулятор дозволив двом мовникам відступити від їх програмних концепцій мовлення на період дії воєнного стану, а саме:
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Українське музичне мовлення» (логотип «Радіо Один»), м. Київ;
- КП «Муніципальна телевізійна мережа» (логотип «МТМ»), м. Запоріжжя.
33 нові видання поповнили перелік зареєстрованих друкованих медіа:
- видання Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського — збірники наукових праць «Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського», «Українська біографістика = Biographistica Ukrainica», журнал «Бібліотечний вісник», інформаційно-аналітичний журнал «Україна: події, факти, коментарі», м. Київ;
- науково-практичні журнали Запорізького державного медико-фармацевтичного університету — «Запорізький медичний журнал», «Патологія», «Актуальні питання фармацевтичної і медичної науки та практики», «Сучасні медичні технології», м. Запоріжжя;
- збірники Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка — «Наукові записки. Серія: Право», «Наукові записки. Серія: Педагогічні науки», м. Кропивницький;
- щоквартальний журнал Івано-Франківського національного медичного університету «Галицький лікарський вісник», м. Івано-Франківськ;
- щопіврічний журнал «Науковий вісник Київського інституту Національної гвардії України», м. Київ;
- щопіврічний збірник наукових праць ГО «Південно-українського центру гендерних проблем» «Актуальні проблеми політики», м. Одеса;
- щомісячний журнал «Акціонерне товариство», м. Київ;
- щотижневі газети «Вінницька регіональна газета «Подільська зоря», м. Вінниця; «Літинський вісник», смт Літин Вінницької області; «Вісті Вознесенщини», м. Вознесенськ Миколаївської області; «Вісник Первомайська», м. Первомайськ Миколаївської області; «Кривоозерщина», смт Криве Озеро Миколаївської області; «Прибузький вісник», с. Кумарі Миколаївської області; «Новий День», м. Херсон; «ТН-експрес. Безкоштовні оголошення», «ТН-експрес», м. Павлоград Дніпропетровської області; «Зоря», смт Золочів Харківської області;
- щомісячні газети «Darnytsya Live», м. Київ; «Новини Великосорочинської громади», м. Полтава;
- газети «Вільний рух», м. Київ; «Гімназист» Першої міської гімназії Черкаської міськради, м. Черкаси; «Нове життя подільських громад», «Прибузькі новини», м. Немирів Вінницької області; «Громадянська солідарність Рівненщини», м. Рівне; «Берег надій», м. Синельникове Дніпропетровської області; «Слобідський край», м. Харків; «Голос Лозівщини», м. Лозова Харківської області.
Усім зареєстрованим друкованим суб’єктам буде присвоєно ідентифікатор у Реєстрі.
Суб’єктом у сфері медіа було зареєстровано ТОВ «Компанія сервіс РПП», м. Кропивницький. Місцевий провайдер аудіовізуальних сервісів налічує 152 теле- і радіоканали. Технології, що застосовуються для надання доступу, – кабельна аналогова, кабельна цифрова, інтернет (ІРТV).
Два нові онлайн-медіа зареєстрував медіарегулятор. Це – «Студія Толока» ГО «Об’єднання толока», м. Київ. Медіа зафіксувало такі види: інтернет-портал, сторінка у соціальній мережі Фейсбук і сторінка у соціальній мережі Ютуб. Також Національна рада зареєструвала як онлайн-медіа журнал «Lex Portus» ГО «Лекс портус», м. Одеса.
Низка компаній вирішила відмовитися від супутникового мовлення і перейти на інтернет-мовлення за технологіями ОТТ, IPTV. Це, зокрема це такі компанії:
- ТОВ «Справжні канали», логотип «FILMUADRAMA»;
- ТОВ «Стар ТБ» логотип «STAR cinema»;
- ТОВ «Здорове ТБ» – телеканали «КусКус» і «36,6 TV».
Ще кілька програм змінили супутник, з якого транслюється їх сигнал, – із «Amos-7» на «ASTRA-4A/Sirius-4». До таких мовників належать «СТБ», «ОЦЕ», «Новий канал», «ICTV», «ICTV2». На супутник «AMOS-3» перейшла програма «ТВС».
Трьом радіомовникам, що ведуть місцеве цілодобове мовлення, продовжено строк дії їхніх ліцензій ще на 10 років:
- ТРК «Скіфія» (позивні «Європа плюс Дніпро»), м. Новомосковськ Дніпропетровської обл.;
- ПП Фірми «Лямін» (позивні «Радіо Рокс – Україна»), м. Київ;
- ТОВ «Радіомовна компанія «Армянське Радіо-Україна» (позивні «Люкс ФМ»), м. Київ.
Два аудіовізуальних лінійних медіа анулювали свої ліцензії на мовлення. ТРО «Телефакт» (логотип «ТЕЛЕФАКТ»), м. Самбір Львівської обл., відмовляється від ліцензії у зв’язку з переходом на цифровий формат мовлення. А ПП «Снятин» (Студія телебачення) (логотип «С»)», м. Снятин Івано-Франківської обл., пояснює відмову від своєї ліцензії нестачею фінансування.
Також на засіданні медіарегулятор скасував реєстрації провайдерів аудіовізуальних сервісів:
- ТОВ «Південна телекомунікаційна компанія», м. Одеса – на прохання компанії;
- фізичної особи підприємця Марціхи Назара Петровича, м. Стебник Львівської області, – у зв’язку з припиненням діяльності суб’єкта у сфері медіа як фізичної особи – підприємця.
Національна рада погодила із зауваженнями проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою їх приведення у відповідність із Законом України «Про медіа». Він передбачає зміни до трьох законів, серед яких і Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». Медіарегулятор звернув увагу на розбіжності в термінології у цьому законопроєкті і Законі України «Про медіа». Зокрема, Національна рада пропонує стосовно структури власності використовувати термінологію медійного, а не антиолігархічного законодавства. Також регулятор вважає доцільним, щоб Порядок проведення перевірки ділової репутації покупця (потенційного покупця) суб’єкта у сфері медіа затверджувала не Національна рада, як це визначено зараз, а Уповноважений Кабінетом Міністрів України орган, який і проводитиме такі перевірки. Це дасть змогу забезпечити оперативне внесення змін до процедури проведення перевірки в разі потреби.