18 травня у Національній раді відбулося планове засідання робочої групи зі створення правил захисту дітей у медіа. Обговорювався новий саморегулівний документ щодо висвітлення у ЗМІ тем, пов’язаних зі збройними конфліктами. Серед учасників були представники регуляторного органу, медійних груп, зокрема «1+1 media», «StarLightMedia», «Україна», а також громадськість, психологи та фахівці у сфері захисту прав дітей.
Любов Найдьонова, заступник директора з наукової роботи Інституту соціальної та політичної психології НАПНУ, представила перші напрацювання цієї теми, що розроблялися у підгрупі. Вона запропонувала обговорити їх та визначитися щодо спільних підходів.
Більшість пунктів початкового проекту були схвалені присутніми, а до окремих у представників медіа-ринку з’явилося багато запитань і водночас власних пропозицій щодо їх корегування. Таким чином, робоча група виокремила із запропонованого початкового проекту документа ключові питання, над якими далі продовжуватиме роботу ініціативна група. Умовно вони називаються так: заохочення дітей до участі в збройних конфліктах; стигматизація дітей-переселенців та дітей з окупованих територій; медіа-вплив та психотравми дітей, викликані збройними конфліктами.
Було також враховано побажання медійників, щоб у процесі створення цього саморегулівного акта відстежувалася його відповідність до усталених Європейських практик.
Найбільш бурхливе обговорення стосувалося пункту, яким пропонувалося регулювати показ насильства, що є надзвичайно актуальним у нинішній час, коли триває неоголошена війна на сході країни і медіа змушені подавати актуальну інформацію. Усвідомлюючи гостроту та важливість цього питання, було зауважено, що воно є значно ширшим від теми, що опрацьовується нині, стосується не лише тем війни, а тому потребує багато часу для всебічного опрацювання і його варто розробляти окремо та виносити в наступний саморегулівний акт.
Схвально сприйняли учасники і пропозицію Ольги Большакової, керівника Центру адвокації та лобіювання НАМ, прописати в майбутньому документі преамбулу, в якій ще раз наголосити на надважливій потребі в період військового конфлікту захищати дітей від контенту, який може їх травмувати.
Доопрацьовувати головні напрями саморегулівного акта щодо захисту дітей від медіа-ризиків під час збройних конфліктів зголосилися найбільш активні спікери цього засідання – Олексій Лазаренко, член координаційної ради Коаліції «Права дитини в Україні», Ольга Ваганова, керівник проекту «Захист неповнолітніх на телеканалах групи StarLightMedia», Ірина Шабаєва, психолог групи «StarLightMedia», Любов Найдьонова і Ольга Большакова. Доопрацьований проект буде винесено на обговорення робочої групи під час наступної зустрічі, що має відбутися у червні.
Загалом учасники обговорення залишилися задоволеними результатами проведеного засідання, оскільки воно відбувалося в конструктивному діалозі, та висловили сподівання, що наступна зустріч відбудеться у повному складі робочої групи, оскільки врахування думок фахівців різних напрямів і практик дозволить створити всебічний і найбільш ефективний саморегулівний документ.