Трьом компаніям призначено позапланові перевірки

28.03.2019

Під час засідання 28 березня Національна рада призначила позапланові перевірки таким ліцензіатам: ТОВ «Онлайн Україна», м. Донецьк, ФОП Чуєв О.А., м. Костянтинівка Донецької обл. і ТОВ «ТРК «Твій Всесвіт», м. Первомайськ Миколаївської обл. (логотип «Твій Всесвіт»).

До регуляторного органу надійшов лист від Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях про те, що провайдер програмної послуги ТОВ «Онлайн Україна, ретранслює програми, що не входять до Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України. Моніторингом, здійсненим 27 лютого цього року, зафіксовано, що універсальна програмна послуга надається провайдером не в повному обсязі (не транслюються 7 програм), натомість ретранслюються 10 іноземних програм («Вопросы и ответы», «Драйв», «Здоровое ТВ», «Карусель», «Боец», «Мультимания», «Наше любимое кино», «Ретро», «ТV ХХІ», «Усадьба») щодо яких Національна рада ухвалила рішення, що їх зміст не відповідає вимогам законодавства України і які не входять до зазначеного Переліку іноземних програм, та 86 іноземних програм, які не дозволені для ретрансляції в Україні. Також порушено загальну концепцію добору програм для ретрансляції: згідно з ліцензією – 87 програм (з них вітчизняних – 60), фактично – 205 програм (з них вітчизняних – 52), не ретранслюються 9 програм, передбачених ліцензією, натомість ретранслюються 166 програм, не передбачених ліцензією. Це є ознаками порушень частини дев’ятої статті 39, частин другої і п’ятої статті 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Крім того, у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і в ліцензії ТОВ «Онлайн Україна» інформація щодо місцезнаходження цієї юридичної особи різниться. За інформацією, вказаною в ЄДР, до установчих документів цієї компанії відповідні зміни були внесені 22 червня 2018 року. Проте станом на 14 березня 2019 року до Національної ради не надходила заява про переоформлення ліцензії на мовлення.

За результатами позапланової перевірки діяльності ФОП Чуєва Олександра Анатолійовича Національна рада 14 листопада 2018 року застосувала до ліцензіата санкції «оголошення попередження» і «стягнення штрафу» і зобов’язала протягом місяця привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства. Проте за результатами моніторингу від 4 березня 2019 року зафіксовано ознаки порушення провайдером програмної послуги вимог частини дев’ятої статті 39, частини другої статті 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки  універсальна програмна послуга надається не в повному обсязі (не транслюються 3 програми: ТОВ «ТРК «САТ ПЛЮС», ТОВ «Телебачення «КАПРІ», ПАТ «НСТУ» (логотип: «UΛ:КУЛЬТУРА»). Також ретранслюються 2 іноземні програми, щодо яких Національною радою ухвалено рішення, що зміст не відповідає вимогам законодавства України і які не входять до Переліку іноземних програм − «Наше любимое кино» і «TV XXI». Крім того, зменшено мінімальну частку програм вітчизняного виробництва в загальній кількості програм, що ретранслюються в мережі: за ліцензією – не менше 93%, фактично – 70,3% (загальна кількість програм програмної послуги – 64, з них вітчизняних  − 45).

Позапланову перевірку телекомпанії «Твій Всесвіт» призначено, оскільки  моніторингом Національної ради від 2 лютого 2019 року зафіксовано в ефірі мовника трансляцію тележурналу «Єралаш», учасником якого був Безруков Сергій Віталійович, прізвище якого є в Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, та художніх фільмів «Містер Крутий» (о 09.46) і «Недоторканні» (о 22.00) без візуальних позначок. Крім того, рекламна інформація щодо ПП «Меблевий дворик» і клініки «Перший медичний центр Некрасенка», оформлена у передачу «Телемагазин. Інформаційна програма», тривала менше 15 хвилин та виходила в ефір 8 разів упродовж доби, що не відповідає визначеним законодавчим нормам. А частка реклами і телепродажу протягом астрономічної години фактичного мовлення перевищила 15%: між 07.00 та 08.00 – 18%, між 09.00 та 10.00 – 21%, між 21.00 та 22.00 – 20%. Це є ознаками порушень абзацу десятого частини другої статті 6, пунктів а), б) е) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Після проведення перевірок регулятор ухвалить відповідні рішення.