Тетяна Руденко взяла участь в обговоренні питань забезпечення незалежності Суспільного мовника

02.03.2021

Основні виклики і завдання Суспільного на 2021 рік, проблеми фінансування суспільного мовника, чим суспільне мовлення принципово відрізняється від комерційного, як забезпечити незалежність Суспільного – ці та інші питання обговорювали 1 березня учасники публічного обговорення на тему «Значення суспільного мовника: як забезпечити його незалежність та фінансову сталість». У заході, організованому  Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ, ГО «Детектор медіа» та «Інтерньюз-Україна» за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні» взяла участь членкиня Національної ради Тетяна Руденко.

Говорячи про стабільний розвиток Суспільного мовлення в Україні вона, зокрема, зауважила, що фундаментом для цього має бути незалежність Суспільного від будь-яких політичних впливів. Тільки у такий спосіб вдасться реалізувати ті високі очікування, які нині покладаються на суспільного мовника. Вони стосуються і  якості та різноманітності контенту для задоволення потреб якнайширших верств населення, і прагнення бачити Суспільне взірцем найвищого стандарту у журналістській професії. 

Національна рада послідовно підтримує розвиток Суспільного мовника в Україні і в межах своїх повноважень сприяє його розбудові, робить усе від неї залежне, щоби програми Суспільного могли чути на всій території України. Така співпраця триватиме і надалі, переконана Тетяна Руденко.

Одним із механізмів, який покликаний забезпечити незалежність Суспільного мовника і є у сфері повноважень Національної ради, – це обрання незалежної Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України. Її представники від громадськості обираються на конференціях, і сама процедура є багаторівневою і детально прописана у відповідному нормативному акті. Вимоги ж до членства в Наглядовій раді визначені Законом «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України». Тому, за словами Тетяни Руденко, «щоб забезпечити незалежність Наглядової ради Національна рада може лише неухильно дотримуватися законодавчих вимог, щоб процес її обрання і затвердження відбувався відкрито, прозоро, щоби делеговані кандидати відповідали вимогам, які до них висуває закон». Попри наявність достатньо чітких визначених законодавчих норм у процесі обрання членів Наглядової ради НСТУ і роботи із поданнями від депутатських фракцій і груп регуляторному органу доводиться проводити і певні дослідження та консультації, щоб забезпечити дотримання вимог закону.

12 лютого Національна рада після проведення конференцій за участі громадськості і врахування подань депутатських фракцій і груп нинішнього скликання Верховної Ради України оновила склад Наглядової ради Суспільного мовника. Нині до неї входять 15 осіб: 8 – від громадських об’єднань та асоціацій і 7 – від політичних партій і груп Парламенту. Ще одного члена Наглядової ради буде обрано на конференції  громадських об’єднань і асоціацій, що працюють у сфері фізичного виховання і спорту в період із 23 по 26 березня цього року.

Тетяна Руденко відзначила, що Національна рада належним чином виконує цей свій обов’язок і, не зважаючи на умови карантину, забезпечила формування другого складу Наглядової ради Суспільного мовника. Вона побажала новобраному складу плідної роботи, а також наголосила на ще одному аспекті, який покликаний захищати незалежність Суспільного мовлення.

«Радимо усім членам Наглядової ради не забувати про те, що вони повинні бути незалежними у своїй діяльності від будь-яких організацій, державних органів, політичних партій чи навіть власних амбіцій», – сказала вона.

Також членкиня Національної ради звернула увагу на специфіку роботи Наглядової ради Суспільного. Її члени працюють на громадських засадах і не отримують жодної платні за свою роботу. Однак дуже добре відомо, як багато довелося працювати попередньому складу Наглядової ради для того, щоби розробити усі необхідні документи і внутрішні процедури. Тому з огляду на потребу забезпечення незалежності Наглядової ради надалі треба врахувати пропозиції про необхідність фінансового забезпечення її членів. Практика європейських країн свідчить, що це цілком адекватна умова їхньої праці, зауважила Тетяна Руденко.

Вона нагадала, що Національна рада усвідомлює і послідовно публічно заявляє  про свою підтримку необхідності повного фінансування Національної суспільної телерадіокомпанії України, адже тільки в такий спосіб ми зможемо побачити справжнє зростання всієї платформи Суспільного.

Цього 2021 року регуляторний орган і далі співпрацюватиме із Суспільним мовником, переконана Тетяна Руденко. Є сподівання, що будуть відновлені конкурси на мовлення і Національна рада зможе сприяти подальшій розбудові мереж Суспільного.

У публічному обговоренні також взяли участь голова Наглядової ради НСТУ Світлана Остапа, секретар Наглядової ради Вадим Міський, голова Правління АТ «НСТУ» Зураб Аласанія, члени Правління НСТУ Дмитро Хоркін і Микола Чернотицький, керівник проєкту Офісу Ради Європи в Україні Галина Смірнова. Модератором заходу був  директор з розвитку програмної діяльності ГО «Інтерньюз Україна» Андрій Кулаков.