Телеканали у 8-ми областях країни ведуть мовлення повністю українською мовою

15.07.2021

Супутникові, регіональні і місцеві телекомпанії у першому півріччі цього року виконували без порушень вимоги законодавства щодо частки української мови в ефірі. Аналіз їхніх ефірів показав, що телеканали 8-ми областей країни мовлять тільки державною мовою. А передачі новин лише у трьох областях не дотягують до 100-відсоткового показника. Результати моніторингу оприлюднив 15 липня член Національної ради Максим Онопрієнко.

Моніторингом Національної ради було охоплено 157 ліцензіатів, із яких 9 ведуть супутникове мовлення, 46 – регіональне, 122 – місцеве. Загалом представниками регуляторного органу в областях у першій половині цього року було проведено 177 моніторингів, їхня загальна тривалість – 17471 година.  Моніторинг кожного телеканалу триває тиждень.

Законодавство вимагає від регіональних і супутникових телемовників, які поширюють свої програми більше ніж на одну область, щоб у проміжках часу між 07:00 та 18:00 і між 18:00 та 22:00 частка передач українською в їх ефірі становила 75%. Для місцевих мовників цей показник дещо менший – 60%. Передачі новин щонайменше на 75% мають звучати державною мовою.

У першому півріччі 2021 року телекомпанії 8 областей вели свої програми і передачі лише українською мовою. Це стосується мовників із Вінницької, Волинської, Івано-Франківської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Черкаської і Чернігівської областей.

Загалом відсоток мовлення державною мовою на регіональних, місцевих і супутникових телеканалах є досить високим і значно перевищує встановлені законодавством норми.

Передачі новин, як свідчить моніторинг Національної ради, звучать тільки українською мовою. У Закарпатській, Харківській і Чернівецькій областях незначний відсоток новин транслюється іншими мовами.

У Донецькій і Луганській областях проводився моніторинг телеканалів, які ведуть мовлення на підконтрольній Україні території.

Моніторингами регуляторного органу були перевірені скарги громадян на порушення мовного законодавства, яке, на їхню думку, мало місце в ефірі окремих телерадіоорганізацій. Ці скарги не мали підтвердження, порушень статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» в діяльності телевізійних мовників не зафіксовано.