Телеканалу «СТБ» призначено штраф за трансляцію передач, що можуть шкодити дитячій аудиторії

09.03.2017

9 березня Національна рада за результатами позапланової перевірки ПрАТ «Міжнародний медіа центр – СТБ», м. Київ, застосувала до компанії штрафну санкцію в розмірі 10% суми ліцензійного збору за показ програм і їх анонсів, що можуть шкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, у невідповідний час. Телеканал «СТБ» повинен буде сплатити 1 654 688 гривень штрафу.

Перевірка проводилася на підставі моніторингів Національної ради із 5 по 9 жовтня та з 7 по 13 листопада 2016 року. Нею зафіксовані порушення вимог абзацу восьмого частини другої статті 6 (не допускається використання телерадіоорганізацій для трансляції програм або їх відеосюжетів, які можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, якщо вони мають змогу їх дивитися), частини п’ятої статті 28 (ліцензіат не має права розповсюджувати програми і передачі, трансляція яких не допускається згідно з вимогами частини другої статті 6 цього Закону, а також програми, здатні впливати на нормальний фізичний, розумовий або моральний розвиток дітей та юнацтва, і програми, що містять сцени, які викликають жах, сцени вбивства, насилля (фізичного чи психологічного), сцени, звернені до сексуальних інстинктів) і частини другої статті 62 (телерадіоорганізаціям забороняється розповсюджувати, а також анонсувати програми та передачі, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, крім як протягом ефірного часу в добовому відрізку з 23.00 до 6.00 та на каналах з обмеженим доступом) Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Телеканал «СТБ» у час, доступний для перегляду неповнолітніми – ранкові, денні і вечірні години, транслював передачі «МастерШеф», «Хата на тата», «Битва екстрасенсів», «Один за всіх», а також деякі їх анонси, зміст яких може бути шкідливим для дітей.

Так, у передачі «Один за всіх» (09.10.2016 у проміжок часу: з 21:11 до 22:21) обговорювалося питання насилля дорослих над неповнолітньою дитиною, у передачі «Хата на тата» (07.11.2016 о 20:03 з повтором 12.11.2016 о 17:03) зафіксовано сцени, коли малолітня дитина купує горілку в магазині на прохання батька; батько пропонує своєму малолітньому сину піти покурити. На вислів дитини: «Я не вмію курити» – батько відповів, що навчить. У передачі «Битва екстрасенсів» (13.11.2016 о 20:00) були наявні сцени з наслідками жорстокості і насильства, демонструванням крові, понівеченого людського тіла. Екстрасенси «розслідують» вбивство дівчини, в якої виколоті очі та відрізані пальці.

Зазначена перевірка також засвідчила, що ПрАТ «Міжнародний медіа центр – СТБ» не виконав попереднього рішення Національної ради від 28 липня 2016 року, яким до ліцензіата було застосовано санкцію «оголошення попередження» за трансляцію й анонсування програм і передач, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, в не передбачені законодавством проміжки часу без спеціального попередження та позначення безпосередньо перед  трансляцією і вказано телеканалу на неприпустимість подальшого порушення чинного законодавства. Отже, неусунення порушень чинного законодавства відповідно до частини дев’ятої статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» стало підставою для накладення на ПрАТ «Міжнародний медіа центр – СТБ» штрафу в розмірі 10% суми ліцензійного збору.