Телеканалу «КРТ» не продовжено строку дії ліцензії на мовлення

21.08.2020

Національна рада на засіданні 20 серпня розглянула заяву ТОВ «Телестудія «АСТРА-ТБ», м. Київ (логотип «КРТ»),  про продовження строку дії ліцензії на мовлення і ухвалила рішення про відмову.

Регулятор  має повноваження відмовити ліцензіату у продовженні строку дії ліцензії на мовлення за умови, якщо «протягом строку дії ліцензії ліцензіат порушував умови ліцензії та вимоги чинного законодавства. Ці порушення повинні бути підтверджені рішеннями та санкціями Національної ради, не скасованими у визначеному законодавством порядку, або відповідними судовими рішеннями» (пункт «б» частини сьомої статті 33 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»).

Відповідно до рішень Національної ради ТОВ «Телестудія «АСТРА-ТБ» було оголошено попередження з огляду на:

– перешкоджання у проведенні Національною радою перевірки (рішення від 07.12.2005 № 797);

– порушення умов ліцензії у частині «головні напрямки програмної концепції телерадіоорганізації відповідно до вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (рішення від 04.10.2006 № 766).

– порушення частини сьомої статті 27, частини восьмої статті 28 та пункту е) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки ліцензіат збільшив ліцензійний показник обсягу телеторгівлі (рішення Національної ради від 18.10.2016 № 2207). З цього приводу регулятор звертався також до Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів з інформацією про зафіксовані порушення та просив вжити заходів до товариства у межах компетенції, передбаченої чинним законодавством.

Перелічені санкції чинні й не скасовані в судовому порядку.

Уповноважені представники ТОВ «Телестудія «АСТРА-ТБ» на засідання не з’явилися, хоча компанія у належний спосіб була повідомлена про розгляд питання про продовження строку дії ліцензії 20 серпня 2020 року. Натомість товариство надіслало листа до Національної ради, в якому висловлено позицію, що подібні питання треба розглядати за присутності уповноваженого представника ліцензіата після скасування карантинних заходів.

Начальник юридичного управління Національної ради Ганна Літвіщенко  зауважила, що ліцензіат у листі визнає, що він був повідомлений, і визнає той факт, що він ігнорує запрошення на засідання Національної ради, тим самим перешкоджаючи виконанню повноважень Національної ради. Новим Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19», який набув чинності 16.07.2020, передбачено саме мету забезпечення обізнаності ліцензіата щодо розгляду його питань на засіданні Національної ради. Що і було зроблено регуляторним органом.

Голова Національної ради Ольга Герасим’юк зауважила, що Національна рада перенесла розгляд цього питання на 20 серпня саме з метою забезпечення участі представників ліцензіата і можливості заслухати їхню позицію. Це ніяк не корелюється з «наступом на свободу слова», як це стверджується в листі. «Останнім часом стало дуже модно всі дії регулятора, які провадяться для забезпечення виконання закону, трактувати як наступ на свободу слова», – сказала вона.  

Про те, що в листі висловлено суб’єктивну думку ліцензіата, заявив і відповідальний секретар Національної ради Юрій Зіневич.  Він наголосив: «Стосовно того, що він був повідомлений належним чином, ліцензіат це сам визнав своїм листом. Він був обізнаний і тому свідомо йде на те, щоб не бути присутнім на засіданні Національної ради і, таким чином, фактично ухилитися від можливості давати якісь пояснення і коментарі щодо своєї ситуації».

Національна рада одноголосно підтримала проєкт рішення і відмовила ТОВ «Телестудія «АСТРА-ТБ» у продовженні строку дії ліцензії.