Телеканалам «NEWSONE» і «ПРАВДА ТУТ Київ» оголошено попередження за порушення правил мовлення у день пам’яті

06.12.2018

Національна рада розглянула результати позапланових перевірок ТОВ «Новини 24 години», м. Київ (супутникове мовлення, логотип «NEWSONE»), і ТОВ «Телерадіокомпанія  «Академія», м. Вишневе Київської обл. (ефірне мовлення, логотип «ПРАВДА ТУТ Київ»), і оголосила компаніям попередження через порушення правил мовлення у День пам’яті – 100 років з дня початку «червоного терору». Відповідне рішення регулятор ухвалив під час засідання 6 грудня.

5 вересня відповідно до постанови Верховної Ради України від 08.02.2018 № 2287-VIII оголошено Днем пам’яті – 100 років із дня початку «червоного терору» − злочинної репресивної політики комуністичного режиму. При плануванні програм і передач на такі дні телерадіоорганізації зобов’язані внести до телерадіопередач та сітки мовлення такі зміни: поширювати мінімум раз на дві години в ефірному часі інформацію про день пам’яті; припинити трансляцію комедійних та еротичних фільмів, гумористичних передач; під час телетрансляції розмістити на екрані відповідне стилізоване зображення або палаючу свічку, які є доречними до відповідної події; оголосити о 12.00 хвилину мовчання  із супроводженням звуку метронома, якщо інше не передбачено відповідним нормативно-правовим актом.

Проте під час проведення позапланових перевірок було з’ясовано, що у цей день інформація про День пам’яті в ефірі телеканалу «NEWSONE» не подавалася у проміжку часу з 18:19 до 23:52, а в ефірі телеканалу «ПРАВДА ТУТ Київ» така інформація поширювалася тільки з 11:32.

 Національна рада визнала порушення компаніями вимог пункту б) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», постанови Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2018 році» та пункту 4 Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті й оголосила їм попередження.

Телеканал  «NEWSONE» вже втретє отримав попередження регулятора за недотримання правил мовлення в дні жалоби. Так, рішенням від 19.04.2018 № 555 до мовника було застосовано відповідну санкцію за порушення вимог законодавства у День пам’яті жертв Голокосту. Ще одне попередження мовник отримав у грудні минулого  року за недотримання чинних вимог у дні трауру та пам’яті 21 і 27 жовтня, коли відзначалися 70-ті роковини з дня проведення радянськими карально-репресивними органами операції «Захід» – масової депортації населення Західної України до Сибіру і 80 років із часу масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох. Це свідчить, що телеканал  «NEWSONE» систематично ігнорує Правила ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті – регуляторний акт, редакція якого була підготовлена самими мовниками.