Телеканалам «Наш» і «Максі-ТВ» призначено перевірки через висловлювання расової і релігійної ворожнечі

25.11.2021

25 листопада Національна рада призначила позапланові безвиїзні перевірки ТОВ «НАШ 365» (супутниковий телеканал «НАШ») і ТОВ «Наша Прага» (супутниковий телеканал «Максі-ТВ») у зв’язку з поширеними висловлюваннями, які сіють расову і релігійну ворожнечу. Ці слова звучали від гостя передачі «Важливе» Є. Мураєва 1 і 2 вересня цього року. Зі скаргою на  поширення расистських висловлювань в ефірі цих мовників до регуляторного органу звернулася ГО «Детектор медіа».

Моніторинг, який провела Національна рада, засвідчив, що 1 вересня у прямому ефірі транслювалася передача «Важливе» за участі гостей Євгена Мураєва і Сергія Тарана. У студії обговорювалися питання міжнародної політики й намагання України стати частиною ЄС і НАТО. Євген Мураєв сфокусувався на негативних, на його думку, наслідках приєднання до ЄС. Він, зокрема, використав слово «чорний» як негативну характеристику міста Парижа, маючи на увазі частину населення французької столиці, яке етнічно походить з африканського континенту. Такі висловлювання є проявом расизму. Їх використання як критерію оцінки для осіб чи групи осіб можна вважати проявом презирства, приниження і зверхнього стереотипного уявлення щодо них в контексті етнічного походження цих людей.

Крім того, слова цього політика щодо мусульман і їх приналежності до світового тероризму дають змогу простежити стигматизацію чи стереотипізацію. Така безпосередня пов’язаність встановлює прямий зв’язок між належністю до певної релігії і терористичними діями.

Передача «Важливе» транслювалася також у повторі 2 вересня без будь-якої модерації і дій редакції щодо недопущення поширення мови ворожнечі і ненависті.

Обидва канали – «НАШ» і «Максі-ТВ» – транслюються на супутнику в некодованому вигляді і мають значну територію охоплення населення. Їх можна бачити не тільки в Україні, але й у країнах Європи, на європейській частині Російської Федерації. Також вони ретранслюються провайдерами програмної послуги на всій території України. Це робить усі поширені в програмах ліцензіатів висловлювання доступними для багатомільйонної аудиторії.

Національна рада вважає, що трансляція передачі «Важливе» у форматі, як вона відбулася 1 і 2 вересня цього року, містить ознаки порушення компаніями абзацу четвертого частини другої статті 6 і пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Цими нормами встановлена заборона на використання телерадіоорганізацій для розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, а також обов’язок дотримуватися законодавства України і вимог ліцензії.

Оскільки раніше в ефірі ТОВ «Наша Прага» уже були зафіксовані висловлювання, що розпалюють національну, расову чи релігійну ворожнечу і ненависть, Національна рада додатково перевірить цього мовника, чи усунув він зазначені порушення. Вони були визнані рішенням Національної ради від 19.08.2021 № 1165, тоді на ліцензіата було накладено штраф. Товариство було зобов’язано із дня набрання чинності рішенням регуляторного органу привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства.

Перевірки обох ліцензіатів будуть проведені у період із 10 по 24 грудня. Далі Національна рада розгляне всі матеріали на своєму засіданні і ухвалить відповідні закону рішення.