Телеканал «НАШ» сіє ворожнечу, регулятор проведе ще одну перевірку через висловлювання Андрія Пальчевського

10.06.2021

Національна рада перевірить телеканал «НАШ» через зафіксовані ознаки поширення ворожнечі у програмі «П’ятниця». Вечір» за участі Андрія Пальчевського. Це друга перевірка, яка призначена ліцензіату 10 червня за подібні порушення. Перше сьогоднішнє рішення стосувалося ток-шоу мовника за участі Олени Лукаш.

До Національної ради надійшов лист Служби безпеки України з інформацією про зміст прямої трансляції передачі «П’ятниця. Вечір» 7 травня 2021 року в ефірі телеканалу «НАШ» (ТОВ «НАШ 365», м. Київ). Гостем студії  був А. Пальчевський, який висловлював твердження, що містили елементи розпалювання національної ворожнечі та ненависті.

Моніторингом зафіксовано, що пряма трансляція цієї передачі тривала у часовому проміжку між 18:01 та 23:10, а 8 травня її було продемонстровано повторно. Передача «П’ятниця. Вечір» належить до інформаційного жанру і має формат ток-шоу, у ній було четверо ведучих: Максим Назаров, Ангеліна Пичик, Ганна Степанець, Володимир Полуєв та один гість – Андрій Пальчевський. Вони обговорювали роль та місце Галичини в державотворенні України.

Численні висловлювання, поширені під час перебігу телепередачі, мають ознаки розпалювання національної ворожнечі та дискримінації за етнічним походженням, місцем проживання. Приміром, висловлювалися думки, в яких були звинувачення мешканців етнічної групи Галичини у нав’язуванні іншим територіям України власного історичного бачення розвитку України, негативному впливі на суспільство, державу та протиставлення Галичини іншим територіям України.

Наприклад, ведучий програми Максим Назаров сказав: «СС «Галичина» (Галиция) может обижаться на Советский Союз сколько угодно. Вы говорите, они имеют право. Может быть, и имеют. А они имеют право навязывать свою Галицию, натягивать на всю Украину. Ну вот Киев и Галиция, что общего здесь?»

 На що йому в діалозі Андрій Пальчевський відповів: «…коммунистическая партия Украины сделала невиданное. Разрешила переселение из Волыни и Галиции из сел, которые были первоосновой УПА, переезжать во Львов. И город из польско-еврейско-армянско-украинского превратился?..» … «В столицу национализма. Но какого? Мистечкового».

Увесь діалог ведучих і гостя студії просякнутий висловлюваннями, які можуть принижувати, ображати, створювати напруженість через протиставлення представників одного етносу, зокрема Галичини, до всіх українців за територіальною ознакою. Неодноразово у програмі звучали твердження про неповноцінність, приниження за ознаками ментальних здібностей українців, формування та закріплення негативного етнічного стереотипу, негативного образу української нації. З вуст Андрія Пальчевського звучали етнофілізми, менталізми, образливі ярлики: «сільський блазень», «типа такой дурник», «историю придурковатую», «бидло по-польски», «не превратили в скот»«Бесагон», «эсэсофилами и любами», «прекратить безумную Конституцию» тощо.

 Подібні висловлювання є опосередкованим закликом до розпалювання національної ворожнечі шляхом використання тверджень, що мають за мету  значно посилити серед певних груп населення настроїв неприязні, почуття ворожнечі до етнічних груп Галичини, приниження позитивних якостей цієї етнічної групи українського населення, що в умовах активного застосування Російською Федерацією технологій гібридної війни проти України можуть завдати шкоди національній безпеці нашої держави, життю та безпеці громадян України. 

Також в програмі зафіксовано  твердження, що мають ознаки дезінформації та озвучувалися без посилання на джерела інформації.

Під час прямого ефіру ведучі мали можливість заперечити або спростувати озвучену інформацію. Однак працівники телеканалу «НАШ» проігнорували обов’язки та відповідальність перед українським суспільством, передбачені Законом України «Про телебачення і радіомовлення». Зокрема, ведучі передачі не вжили заходів щодо припинення правопорушення під час прямої трансляції. Вони не намагалися спростовувати або критично поставитися до висловлювань гостя передачі, щоб забезпечити надання глядачам достовірної та повної інформації. Ведучі не зупиняли риторику, яка містить мову ворожнечі, а навпаки – погоджувалися та провокували гостя на подальші подібні вислови. Передача транслювалася у повторі без змін та редакційної модерації, що має ознаки навмисного подання неправдивої інформації до невизначеного кола глядачів.

Таким чином, ліцензіат надав платформу для поширення поглядів, які розпалюють ворожнечу та ненависть в Україні. Національна рада » у період з 29 червня по 09 липня 2021 року проведе безвиїзну перевірку ТОВ «НАШ 365» щодо дотримання ліцензіатом вимог  абзацу третього та четвертого частини другої статті 6; пунктів а) та в) частини першої  статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та  частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію». Мовник має надати до 1 липня цього року документи та матеріали, необхідні для проведення перевірки.

Крім цього, Національна рада 10 червня застосувала до телеканалу «НАШ» дві санкції «стягнення штрафу» за  подібні порушення  та призначила перевірку  за висловлювання в ефірі Олени Лукаш, а також перевірку призначено телеканалу «Максі-ТВ», що також транслює програми «НАШ», за мову ворожнечі та ненависті у висловлюваннях ще одного гостя – Петра Симоненка.