Телеканал «Наш» отримав попередження від регулятора та має сплатити штраф за «рольову гру» в ефірі з представником терористів Родіоном Мірошником

29.04.2021

Регулятор на засіданні 28 квітня визнав, що мовник  поширював у ефірі заклики до насильницької зміни конституційного ладу України, розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі, а тому йому оголошено попередження та накладено штрафну санкцію.

Національна рада розглянула результати безвиїзної перевірки  ТОВ «НАШ 365» (логотип «НАШ»), м. Київ, яка стосувалася трансляції передачі «П’ятниця. Вечір», у якій через інтернет-зв’язок взяв участь представник так званої ЛНР Родіон Мірошник. Передача вийшла в ефір 04.12.2020 о 20.32 у прямому ефірі та 06.12.2020 о 20.52 у повторі. Присутні у студії експерти, політики, народні депутати України обговорювали реалізацію Мінських угод, що ведучі передачі назвали «рольовою грою» – де Родіон Мірошник давав відповіді на запитання ведучих передачі і гостей про збройний конфлікт в окупованих районах Донецької і Луганської областей та роботу Тристоронньої контактної групи. Відомо, що нині Р. Мірошник фактично представляє позицію окупаційної адміністрації тимчасово окупованих територій Луганської області, яка судом була визнана терористичною організацією.

Р. Мірошник під час свого виступу в передачі «П’ятниця. Вечір» висловив протиправні твердження стосовно територіальної цілісності і недоторканості державного кордону України, її конституційного ладу («Донбасс не находится в составе Украины»; «На Донбасс не распространяется украинское право и на Донбасс не распространяется украинская власть, украинская Конституция» тощо), розпалював ворожнечу, що виражалося у звинуваченнях законної влади України та її Збройних Сил у намірах територіальної експансії власної території України, приписування ворожих дій, покладання провини і відповідальності за обстріли на Україну та її Збройні Сили, використовував вислови, які створюють напруженість у суспільстві через протиставлення громадян України окупованого Донбасу громадянам України з решти її території, тобто за територіальною ознакою. Також Р. Мірошник транслював погляди влади РФ, зокрема про те, що Російська Федерація не є учасником конфлікту на Донбасі.

У своєму рішенні Національна рада зазначила, що, знаючи всю попередню діяльність Р. Мірошника, його підтримку терористичних організацій, що діють на окупованій території Луганської області, його позицію, роль і участь у незаконно створеній окупаційній адміністрації у м. Луганську, запрошуючи його до участі в ток-шоу, редактори і журналісти передачі заздалегідь були поінформовані щодо його позиції стосовно питань, які були порушені під час передачі. Це потребувало особливої уваги ведучих та ретельного редакційного контролю телерадіоорганізації при доборі спікерів у програмі, що не було продемонстровано у цьому випадку. Крім того, Р. Мірошник не є учасником ТКГ, натомість ведучий М. Назаров зазначав під час шоу, що він є «представитель той стороны в ТКГ». Така інформація є необ’єктивною.

Повторна трансляція передачі відбулася на телеканалі  без змін і без редакційної модерації, що свідчить про усвідомлену та цілеспрямовану дію телерадіоорганізації.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» забороняється поширення через засоби масової інформації або в іншій спосіб інформації, яка має на меті пропаганду або виправдання тероризму. Багатократне, нав’язливе використання в ефірі Р. Мірошником термінів «ДНР/ЛНР» без відповідної реакції на це ведучих передачі з наголошенням на їх терористичній природі можна розцінювати як пропаганду або виправдання тероризму та є провокаційним.

Таким чином, Національна рада визнала порушення ТОВ «НАШ 365» вимог частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію», абзаців третього та четвертого частини другої статті 6; пунктів а) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та застосувала до мовника санкцію «оголошення попередження». За наявність закликів, що поширюють мову ворожнечі і суперечать чинному законодавству України, відповідно до частини восьмої статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» на мовника накладено штраф – 25% суми ліцензійного збору, що становить 114 067,50 грн.

Регулятор цього дня також застосував  санкцію «стягнення штрафу» за інший ефір телеканалу від 24.08.2020, коли демонструвався відеоролик «НАША (НЕ)ЗАЛЕЖНІСТЬ? НАШ ПОКАЖЕ», а також санкцію «оголошення попередження» за опитування глядачів, чи «Володимир Путін заслуговує на Нобелівську премію миру?», що відбулося в ефірі мовника 25.09.2020

Крім цього, Національна рада не переоформила ліцензію телеканалу «НАШ» щодо зміни докладних характеристик каналу мовлення і введення додаткового супутникового ретранслятора, оскільки мовник є системним порушником і є низка  нез’ясованих питань щодо мовлення  цієї компанії на супутнику.