Телеканал «Інтер» повинен діяти відповідно до Закону про телебачення і радіомовлення – рішення регулятора щодо показу радянських фільмів

25.11.2021

Упродовж липня – вересня Національна рада призначила телеканалу «Інтер» п’ять позапланових перевірок через показ фільмів за участі артистів, чиї прізвища внесені до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці (Перелік). На засіданні 25 листопада регуляторний орган розглянув результати цих перевірок. Зваживши на рішення суду щодо наявності законодавчої колізії, Національна рада вирішила взяти до відома наявність порушення мовником абзацу десятого частини другої статті 6 і пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Водночас компанію зобов’язано надалі у своїй діяльності дотримуватися цих норм Закону.

Член Національної ради Максим Онопрієнко пояснив, що це рішення Національної ради фактично означає те, що регулятор просить ліцензіата повернутися до виконання норм профільного закону і не демонструвати фільми за участі осіб із Переліку. Якщо ж далі будуть спостерігатися подібні порушення закону, регулятор може призначити додаткову позапланову перевірку і розглядати питання про невиконання рішення Національної ради.

Влітку і восени Національна рада неодноразово фіксувала під час своїх моніторингів, що телеканал «Інтер» показує радянські фільми, чимало учасників яких є в Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці.

Зокрема, це були такі фільми: «Карнавал», «Пірати ХХ століття», «Огарьова, 6» («Огарёва, 6»), «Сім наречених єфрейтора Збруєва», «Любов і голуби», «Москва сльозам не вірить», «Собаче серце» («Собачье сердце»), «Маленька Віра», «Сімнадцять миттєвостей весни», «Гостя з майбутнього», «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона: Собака Баскервілів», «Місце зустрічі змінити не можна», «Службовий роман» тощо.

Абзац десятий частини другої статті 6  Закону України «Про телебачення і радіомовлення»  фіксує пряму заборону для телерадіоорганізацій на трансляцію аудіовізуальних творів (фільмів, телепередач, крім інформаційних та інформаційно-аналітичних телепередач), одним із учасників яких є особа, внесена до Переліку.

Національна рада як єдиний орган державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення у своїй роботі послуговується Конституцією України, Законами України «Про інформацію», «Про телебачення і радіомовлення», «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про телекомунікації», «Про радіочастотний ресурс України», а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Саме вони відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» формують українське законодавство про телебачення і радіомовлення.

Відповідно і санкції, які застосовує Національна рада, стосуються порушень Закону України «Про телебачення і радіомовлення» і визначені у статті 72 цього акта.

Телеканал «Інтер» натомість пояснював, що підставою для трансляції зазначених фільмів є видані Державним агентством з питань кіно чинні прокатні посвідчення на право розповсюдження і демонстрування цих фільмів. Вони дають право телерадіоорганізаціям демонструвати фільми на території України.

Оскільки демонстровані фільми були створені за участі осіб, що внесені до Переліку, їх трансляція є порушенням законодавства про телебачення і радіомовлення. 

Під час розгляду результатів цих п’яти перевірок Національна рада врахувала вже наявну судову практику вирішення аналогічного питання. Ідеться про Постанову Верховного Суду України від 13.05.2021 за касаційною скаргою ПрАТ «Телеканал «Інтер», м. Київ, на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року у справі № 826/5554/18 за позовом цього мовника до Національної ради. У суді оскаржувалася санкція «оголошення попередження», яку Національна рада застосувала до телеканалу за трансляцію фільмів «Іронія долі, або з легким паром» та «Москва сльозам не вірить».

У своїй Постанові Верховний Суд України зазначив, що між нормами  Закону України «Про телебачення та радіомовлення» і Закону України «Про кінематографію» наявна правова колізія щодо правомірності трансляції вітчизняними телекомпаніями фільмів, вироблених до 1991 року, одним із учасників яких є особа, внесена до Переліку.

Абзац 10 частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», редакція якого чинна з 04.06.2015, визначає, кого треба вважати учасником аудіовізуальних творів, трансляція яких заборонена в Україні. Ця норма була ідентичною з нормою абзацу 4 частини третьої статті 15 Закону України  «Про кінематографію» у редакції, чинній також із 04.06.2015.

Однак Законом України «Про державну підтримку кінематографії в Україні» із 26.04.2017 до Закону України «Про кінематографію» було внесено зміни в поняття «учасник фільму». У визначенні при цьому з’явилося уточнення, що йдеться про фільми, вироблені та/або вперше оприлюднені (демонстровані) після 1991 року. Відповідних змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення»  внесено не було.

Таким чином, із 26.04.2017 склалася ситуація, за якої демонстрація на телебаченні фільмів виробництва до 1991 року, учасниками яких є особи, внесені до Переліку, дозволяється Законом України «Про кінематографію», однак вона заборонена Законом України «Про телебачення і радіомовлення». Отже, щоб врегулювати цю колізію, необхідно внести зміни до чинного законодавства.

Зважаючи на те, що відповідно до Закону «Про телебачення і радіомовлення» трансляція фільмів за участі осіб із Переліку є забороненою, Національна рада взяла до відома наявність порушення ПрАТ «Телеканал «Інтер» абзацу 10 частини другої статті 6 і пункту а) частини першої
статті 59 цього Закону. Вона також зобов’язала мовника протягом 14 днів із дня набрання чинності своїм рішенням увідповіднити свою діяльність цим законодавчим нормам.


Перейти до вмісту