Телеканал «4» оштрафовано на 114 тис. грн через мову ворожнечі у висловлюваннях журналіста Остапа Дроздова

10.06.2021

За поширення висловлювань, які містять розпалювання національної ворожнечі та ненависті, пропаганду винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх переконань до  ТОВ «ТРК «ІНТЕРРАДІО», м. Київ (супутникове мовлення, логотип «4»), Національна рада застосувала штрафну санкцію. Телеканал має сплатити понад 100 тис. грн за слова журналіста Остапа Дроздова поширені в ефірі.

 До Національної ради звернулася Служба безпеки України з інформацією про те, що 8 лютого в ефірі телеканалу «4» у передачі «Прямим текстом» було поширено висловлювання журналіста Остапа Дроздова, які містять ознаки пропаганди винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх ідеології та переконань, а також елементи пропаганди розпалювання національної ворожнечі та ненависті.

Позапланова перевірка телеканалу на підставі моніторингів за 8 і 15 лютого зафіксувала трансляцію авторської телепередачі журналіста О. Дроздова «Прямим текстом» на телеканалі «4».  Під час обговорення тем, що стосувалися накладення РНБО санкцій на власника телеканалів із логотипами «112 УКРАЇНА», «Z ZIK», «NEWSONE», медіагігієни спікерів на телебаченні, журналістики в умовах гібридної агресії Російської Федерації проти України, були поширені твердження, які містять пропаганду неповноцінності осіб за ознаками їх належності до глядацької аудиторії зазначених телеканалів.

У мові О. Дроздова містяться слова-інтенсифікатори, які підсилюють емоційне забарвлення та тональність виступу автора,  їх вживання вказує на мову ворожнечі: «абсолютні імбецили», «громадянські щурі», «абсолютно втрачені теленаркомани», «пропащі люди», «списані люди», «неліквід», «баласт», «жахливе, непродуктивне, неефективне, абсолютно баластове покоління», «внутрішні колаборанти», «внутрішня вата», «диверсанти», «саботажники», «державні зрадники»,  «внутрішні вороги», «запроданці», «вороги», «тилові щурі», «одноклітинні тилові щури», «істоти з курсу біології за 6 клас, третя чверть».

Такі висловлювання є дискримінаційними та спрямованими на прояв мовленнєвої агресії проти  аудиторії телеканалів «112 УКРАЇНА», «Z ZIK», «NEWSONE», оскільки автор передачі спрямував мову ворожнечі проти всієї аудиторії телеканалів, стверджуючи, що всі громадяни України, які дивилися ці телеканали, заслуговують на осуд, стигматизацію чи звинувачення.

Порівнюючи глядачів зазначених каналів з біологічними організмами («одноклітинні», «амеби», «інфузорії-туфельки», «одноклітинні тилові щури», «істоти з курсу біології за 6 клас, третя чверть»), О. Дроздов принижує людську честь і гідність значної частини українського суспільства, стигматизує їхні характеристики, що потенційно становить загрозу порушенню громадського порядку та національній безпеці України в умовах агресії Російської Федерації проти України, що може призвести у майбутньому до дискримінації та тяжких злочинів на ґрунті нетерпимості.

Під час розгляду цього питання представник організації, адвокат Тарас Боровський заявив, що компанія адекватно сприймає і розуміє мотивації Національної ради, і смиренно прийме будь-яке законне рішення.

Голова Національної ради Ольга Герасим’юк наголосила: «якщо ми хочемо когось переконати, донести свою точку зору, зовсім не обов’язково принижувати цих людей. Тим більше йдеться про аудиторію, яка, я думаю, не заслуговує на такі страшні речі, як побажання їх списати, провести дератизацію – це отруїти і викинути. Жахливі речі сказані!» Канал позиціонує себе як патріотичний, однак, якщо ми хочемо бути справжніми патріотами, ми не повинні себе поводити так, як поводять вороги, резюмувала вона.

Вона порадила  мовнику провести бесіду в ньюзрумі з журналістами, з редакторами про місію, яку канал має виконувати і шанувати громадян України. «Говорити так, як звучало в ефірах, це неприпустимо. Жодна людина не повинна так доводити свою позицію, свої погляди, ображаючи і викликаючи ненависть».

Національна рада взяла до уваги пояснення ліцензіата, що передача «Прямим текстом» не новинно-інформаційний фактажний продукт, а авторська програма, і в ній домінує власна думка журналіста, яка є суб’єктивною, поінформував член Національної ради Максим Онопрієнко. Водночас,  зауважив він, у редакційному статуті компанії є такі пункти: інформація, що використовується під час діяльності членів творчого колективу та телерадіоорганізації, повинна бути достовірною, точною, оперативною, об’єктивною, неупередженою, збалансованою. Журналіст із повагою ставиться до відмінних особливостей, цінносте й і гідностей кожної людини, не допусках расової чи іншої дискримінації.

Таким чином, Національна рада визнала порушення ТОВ «ТРК «ІНТЕРРАДІО» абзаців четвертого, шостого частини другої статті 6, пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» і частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію».

Відповідно до частини восьмої статті 72 Закону України  «Про телебачення і радіомовлення» на компанію накладено штраф у розмірі 25% суми ліцензійного збору – 114 067,50 грн., який вона має сплатити у тридцятиденний термін. Також ліцензіат зобов’язаний привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства з дня набрання чинності рішенням.