Телеканал «112 Україна» отримав штраф за висловлювання Симоненка, які розпалюють національну ворожнечу і ненависть

27.05.2021

27 травня Національна рада за результатами перевірки застосувала штрафну санкцію до  ТОВ «ТРК «112-ТВ» (супутниковий телеканал «112 УКРАЇНА»), м. Київ. Поширені П. Симоненком у передачі «Голос народу» висловлювання мали дискримінаційний і провокативний характер і не отримали належної реакції від працівників телеканалу. Сума штрафу, яку має сплатити ліцензіат,  понад 100 тис. гривень.

Перевірка телеканалу відбулася 12.03.2021 на підставі моніторингу за 29 – 31 січня цього року. В ефірі мовника 29 січня наживо у часовому проміжку між 17.00 і 22.03, 30 січня в повторі у часових відрізках між 00.23 і 03.53, 07.00 і 07.55 та 31 січня в повторі у часовому проміжку між 02.21 і 04.21 транслювалася передача «Голос народу», яка складалася з кількох частин з різними учасниками у форматі «діалог з одним учасником». Ведучі Тетяна Хмельницька і Анастасія Марченко спілкувалися з Петром Симоненком.

Для проведення позапланової безвиїзної перевірки компанія вчасно подала до Національної ради усі запитувані документи і пояснення, що стосувалися предмета перевірки.

Під час перевірки було встановлено, що у своїх висловлюваннях П. Симоненко стверджує, що в Україні на території окремих районів Луганської і Донецької областей триває внутрішній конфлікт. Він називає його «громадянською війною», тобто такою формою збройного конфлікту на території України, яка  виключає Російську Федерацію як учасника і сторону цього конфлікту. Політик визначив, що виконавцями, ініціаторами «гражданской войны» були «украинские националисты и неофашисты», яких підтримали США. Таким чином, гість програми використовував дискримінаційні, образливі та провокаційні терміни з негативною конотацією – «еврофашизм», «неофашисты розвязали войну», «огненный плацдарм для противоречий между Украиной и Россией» – з явним наміром затаврувати політичний режим в Україні, Збройні сили України, союзників України у боротьбі з російською агресією. Будь-який громадянин України, який піднявся на захист незалежності і територіальної цілісності своєї країни, підпадає у політика під визначення «фашист».  

Політичне керівництво України, її союзники у боротьбі з російською агресією, Збройні сили України, соціально активна частина населення України оцінюються в програмі як джерело загрози та небезпеки, їхнім діям приписуються вмотивовані ідеологією «фашизму» деструктивні та агресивні наміри.

Висловлювання Симоненка були спрямовані на компрометацію Збройних сил України, інших збройних формувань та політичного керівництва України, створення панічних настроїв, загострення і дестабілізацію суспільно-політичної ситуації, створення додаткової напруженості в суспільстві та протестних настроїв серед громадян, розпалювання національної ворожнечі.

У своєму рішенні Національна рада заначила, що покладання провини за збройну агресію РФ проти України на Збройні сили України і політичне керівництво України має ознаки заклику до розпалення ворожнечі та посилення вже наявного військового протистояння, що може призвести до подальшого розпалювання насильства та агресії на території окремих районів Донецької та Луганської областей (далі – ОРДЛО), по всій території Україні загалом і на території покриття сигналом супутникового мовлення ТОВ «ТРК «112-ТВ». Зображаючи Збройні сил України винними в агресії і насиллі, створюється додатковий ризик для представників ЗСУ, які перебувають в умовах безпосереднього ризику для життя і здоров’я при виконанні свого службового обов’язку, стати об’єктом насилля.

П. Симоненко не згадував про злочин агресії РФ проти України з використанням збройних сил Російської Федерації та про дії незаконних збройних формувань, наслідком яких є численні жертви громадян України та незаконне утримання осіб, які є громадянами України, на території ОРДЛО. Окремі висловлювання політика створюють уявлення про особливий характер і відокремленість тимчасово окупованих територій, що дає їм підстави претендувати на спеціальний статус, відмінний від решти регіонів України. Промовець намагався сформувати негативний стереотип, побудований на штучному протиставленні територій України і твердженні про наявність полярних і несумісних інтересів українців, що має ознаки закликів до порушення територіальної цілісності України.

Під час ведення передачі телерадіоорганізацією не було озвучено в ефірі альтернативної точки зору з питання, яке є чутливим для національної безпеки України, забезпечення прав і свобод громадян України. Фактично відбувся не діалог, а монолог політика, який час від часу переривався ведучими, що ставили йому запитання. Ведучі передачі не спростували слів і не поставилися критично до жодного висловлювання політика, щоб забезпечити надання глядачам достовірної та повної інформації, зокрема, не вжили жодних дій, щоб зупинити риторику, яка містить мову ворожнечі. Працівниками телерадіоорганізації були проігноровані обов’язки і відповідальність перед українським суспільством, передбачені Законом України «Про телебачення і радіомовлення», зокрема не було вжито заходів щодо припинення правопорушення під час прямої трансляції.  

Крім того, у повторі 30 і 31 січня передача «Голос народу» за участі П. Симоненка транслювалася без змін чи редакційної модерації.

На підставі цього Національна рада визнала наявність в діях ТОВ «ТРК «112-ТВ» закликів до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті у висловлюваннях, які були поширені в ефірі ліцензіата 29 – 31.01.2021 і порушення абзацу четвертого частини другої статті 6, пунктів а) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію». Керуючись частиною восьмою статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», регулятор застосував до телеканалу «112 Україна» штрафну санкцію у розмірі 25% суми ліцензійного збору, що становить 114 067,50 грн. У тридцятиденний термін із дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення щодо стягнення штрафу мовник повинен сплатити цей штраф до державного бюджету України.