Свобода слова як демократичний інститут потребує перегляду — Валентин Коваль на конференції ОБСЄ

02.10.2024

2 жовтня Валентин Коваль, перший заступник голови Національної ради, виступив на конференції ОБСЄ у Варшаві, присвяченій питанням прав людини. Захід організований за головування Мальти в ОБСЄ та Бюро демократичних інститутів і прав людини. На третій пленарній сесії обговорювали свободу думки, вираження, медіа, безпеку журналістів та роль правозахисників.

Валентин Коваль акцентував увагу на викликах, які стоять перед свободою слова в Європі, якщо брати до уваги український досвід.

У своєму виступі він нагадав про 50-річчя Гельсінських угод, що стали основою для сучасного розуміння свободи слова. Він підкреслив, що хоча СРСР офіційно підтримав ці зобов’язання, на практиці свободи всередині країни були обмежені. Сьогодні ці методи досі використовуються росією, яка маніпулює міжнародними нормами зовні, водночас придушуючи свободи всередині країни.

«Україна, яка колись була частиною тієї імперії зла, знайшла сили перейти на світлу сторону цивілізації, але стала публічним ворогом росії №1 і тепер стикається з новими загрозами. Росія веде не лише військову, але й інформаційну війну, створюючи фейкові медіа, що імітують українські, та маніпулює соцмережами для поширення пропаганди й дезінформації», — зазначив він.

Валентин Коваль підкреслив, що росія не просто спотворює реальність, а веде жорстоку війну, яка обмежує права і свободи.

Через агресію вже припинили діяльність близько 315 українських медіа. Атаки на телевежі в Києві, Харкові та Покровську свідчать про те, що медіаінфраструктура постійно під прицілом. На окупованих територіях свободи слова практично немає: російська інформаційна диктатура замінює українські медіа на власні, Ютуб пригальмовується, а інтернет фільтрується.

З початку повномасштабного вторгнення Україна втратила 100 журналістів: 17 загинули під час виконання професійних обов’язків, 9 стали жертвами обстрілів, а 72 приєдналися до лав Збройних сил і віддали свої життя, захищаючи країну.

«Попри всі виклики, Україна піднялася на 18 позицій у рейтингу свободи преси, але 61-е місце — це не привід зупинятися. Після війни нам доведеться відновлювати різноманітність медіа, хоча важко уявити, що проросійські медіа знову з’являться в Україні в найближчі десятиліття, поки живі ті, хто втратив близьких або отримав поранення».

«І щоразу ми повертаємось до двох протилежних тез: важливості свобод і потреби протидіяти антидемократичним діям. Це підводить нас до необхідності перегляду самого розуміння свободи слова, яке б не покладалось на неможливість війни в Європі», — підсумував Валентин Коваль.

Повний текст виступу, який буде розміщений на ресурсах ОБСЄ, можна переглянути тут: (англійською, українською).


Перейти до вмісту