Супутниковий телеканал «EUMUSIC» показав відеоролик для дорослої аудиторії у час, доступний для перегляду неповнолітніми

02.07.2020

Розглянувши результати моніторингу мовлення ТОВ «Музичний телеканал Ру м’юзік» (логотип «EUMUSIC»), м. Київ, Національна рада на засіданні 2 липня вирішила призначити йому позапланову перевірку через показ відеоролика «ONELOVE» у виконанні «ELDZHEY». Цей кліп, розрахований на дорослу аудиторію, був показаний у час, коли його могли бачити неповнолітні.

Трансляція цього відеоролика на телеканалі «EUMUSIC» відбулася 14.06.2020 о 06:16 і 18.06.2020 – о 17:14.

Оригінальна версія ролика, розміщена на ютубі, містить позначку з попередженням про обмежений доступ для перегляду аудиторії з індексом 18+ (перегляд рекомендується тільки повнолітніми глядачами) і заставку щодо наявності жорстокості, сексуального контенту, зображення крові, вживання наркотиків, алкоголю та куріння. Заставку продубльовано трьома мовами: англійською, російською і китайською.

Програма «EUMUSIC» розповсюджується на супутнику у відкритому доступі – за ліцензією і фактично. Моніторингом регулятора попередження про зміст ролика не зафіксовано. Зазначений факт є ознакою порушення вимог низки статей Закону України «Про телебачення і радіомовлення»:

– абзацу восьмого частини другої статті 6 – не допускається використання телерадіоорганізацій для трансляції програм або їх відеосюжетів, які можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, якщо вони мають змогу їх дивитися;

– частини п’ятої статті 28 – ліцензіат не має права розповсюджувати програми і передачі, трансляція яких не допускається згідно з вимогами частини другої статті 6 цього Закону, а також програми, здатні впливати на нормальний фізичний, розумовий або моральний розвиток дітей та юнацтва, і програми, що містять сцени, які викликають жах, сцени вбивства, насилля (фізичного чи психологічного), сцени, звернені до сексуальних інстинктів;

– частини другої статті 62 – телерадіоорганізаціям забороняється розповсюджувати, а також анонсувати програми та передачі, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, крім як протягом ефірного часу в добовому відрізку з 23:00 до 6:00 та на каналах з обмеженим доступом. Такі програми або передачі повинні мати спеціальне попередження і відповідно позначатися в розкладі програм телерадіоорганізацій та спеціально позначатись безпосередньо перед їх трансляцією.

Крім того, є ознаки недотримання ліцензіатом вимог пунктів 6 і 7 Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована, затвердженої рішенням Національної ради від 08.02.2012 № 117 (зі змінами), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.02.2012 за № 307/20620. Цими положеннями передбачена заборона телерадіоорганізаціям розповсюджувати, а також анонсувати програми та передачі, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, крім як протягом ефірного часу в добовому відрізку з 23:00 до 06:00 та на каналах з обмеженим доступом. Передачі, які поєднують аудіо- та візуальну інформацію і які містять інформацію, що може завдати шкоду фізичному, психічному або моральному розвитку дитини, повинні бути позначені спеціальними графічними попередженнями (символами), які показують упродовж всієї передачі.

За результатами перевірки Національна рада ухвалить рішення згідно з правовими вимогами.