Створено Фонд підтримки журналістських розслідувань в рамках Європейського Союзу

21.03.2018

Міжнародним інститутом преси[1] (далі – IPI ) і Європейським центром преси та свободи медіа[2] в рамках Європейського Союзу створено Фонд підтримки журналістських розслідувань (далі – IJ4EU)[3] із бюджетом у 450 000 євро.

Метою створення IJ4EU є посилення співробітництва між журналістами у сфері журналістських розслідувань в інтересах суспільства й для забезпечення стійкості демократичних перетворень і верховенства права на теренах Європейського Союзу.

Журналістські розслідування надають право голосу тим, хто його позбавлений. Саме в цьому полягає захист демократії від корупції, несправедливості й бідності.  Критична преса посилює систему стримувань і противаг для владної верхівки. Згадати хоча б роль ЗМІ у таких подіях, як Уотергейтський скандал[4], витік інформації від АНБ[5], «Панамські та Райські документи»[6] тощо. Враховуючи обставини, що склалися, виникла необхідність розширення можливостей журналістів і журналістських мереж у масштабах всієї Європи.

Управління Фондом бере на себе IPI за підтримки глобальної мережі редакторів, експертів із питань ЗМІ, провідних журналістів, діяльність яких спрямована на захист свободи преси.

У межах Фонду передбачено можливість надання ґранту в розмірі 50 000 євро. Наразі для отримання таких коштів необхідно:

  • подати заявку від транснаціональної групи журналістів, діяльність якої спрямована на журналістські розслідування, що за масштабами охоплюють хоча б дві країни ЄС (англійською мовою) (http://www.investigativejournalismforeu.net/application-form/);
  • тема повинна мати міжнародне значення і стосуватися суспільних інтересів;
  • проекти мають бути спрямовані на виявлення нової інформації;
  • переваги матимуть групи, територіально розташовані поза мегаполісами або в країнах, де журналістські розслідування поєднані з особливою небезпекою;
  • проекти мають бути опубліковані (доступні у друкованому вигляді до
    31 грудня 2018 року);
  • сфера не обмежена (друковані видання, онлайн-медіа, документальні фільми тощо);
  • заявники подають повну інформацію щодо проекту (опис, склад групи, план дослідження і публікацій, бюджет та оцінка ризиків).

Останній термін подання заяв – 3 травня 2018 року (Всесвітній день свободи преси).

Незалежне журі відбере проекти, що будуть профінансовані, з подальшим підписанням контрактів до 15 червня 2018 року.

Барбара Тріонфі, виконавчий директор IPI, вважає, що створення
Фонду – це спосіб забезпечення доступу громадськості до інформації про проблеми корупції, фінансових зловживань, екологічних порушень і порушень прав людини.

Також слід зазначити, що ініціатива створення IJ4EU сприяє реалізації положень Рекомендації Комітету Міністрів з питань медіа плюралізму та прозорості медіа власності CM/Rec 2018 (1) і Декларації Комітету Міністрів про захист та заохочення журналістських розслідувань від 26 вересня 2007 року.

[1] Міжнародний інститут преси (англ. the International Press InstituteIPI) – добровільна організація, заснована
у 1950 році в м. Нью-Йорку (США) редакторами з п’ятнадцяти різних країн з метою модернізації методів журналістики і захисту свободи слова. IPI має консультативний статус в ООН, ЮНЕСКО та Раді Європи.

[2] Європейський центр преси та свободи медіа (англ. the European Centre for Press and Media FreedomECPMF) – неприбуткова організація, створена 2 червня 2015 року в м. Лейпцигу (Німеччина). Основними завданнями ECPMF є контроль за застосуванням Європейської хартії свободи преси та боротьба з нападами на свободу ЗМІ.

[3] Фонд підтримки журналістських розслідувань – The Investigative Journalism for Europe, #IJ4EU  http://www.ij4eu.net/.

[4] Уотергейтський скандал (англ. Watergate scandal) – політичний скандал у США 1972 – 1974 рр., що закінчився відставкою президента країни Річарда Ніксона й полягав у звинуваченні щодо незаконного прослуховування і фотографування документів штабу демократів.

[5] Витік інформації від АНБ (Агентство національної безпеки США, англ. National Security AgencyNSA) – у середині 2013 року в ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що США (спільно з Австралією, Новою Зеландією, спецслужбами Франції та Великобританії) перехоплюють інформацію через внутрішні та міжнародні канали зв’язку. Спираючись на секретні документи, передані ЗМІ Едвардом Сноуденом, журналісти повідомили, що розвідувальна діяльність спецслужб США та Великобританії була спрямована не тільки проти іноземних країн, але й проти громадян США, союзників НАТО і країн ЄС.

[6] «Панамські документи» – неофіційна назва просочення конфіденційної інформації панамської юридичної компанії «Mossack Fonseca», в результаті чого було оприлюднено документи про наявність прихованої власності у політиків і пов’язані з цим конфлікти інтересів.

«Райські документи» (англ. Paradise Papers) – масив матеріалів, що мали стосунок до діяльності офшорних компаній, зареєстрованих в «екзотичних» офшорних зонах, і були опубліковані на початку листопада
2017 року за результатами розслідування, організованого газетою «Suddeutsche Zeitung».


Перейти до вмісту